Towarzystwo Obenautów Polskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Fenomeny mózgu wg Olafa Blanke Cz. 2
Autor Wiadomość
Elli 
Administrator

Wysłany: 2010-02-07, 23:21   Fenomeny mózgu wg Olafa Blanke Cz. 2

Fenomeny mózgu wg Olafa Blanke Cz. 2
Less Hoduń

Oto kolejne streszczenie: jest nim wywiad "JA poza ciałem", jaki Jolanta Chyłkiewicz (z działu Nauka w polskim Newsweeku) przeprowadziła z prof. Olafem Blanke. Ten szwajcarski neurobiolog był jednym z gości na konferencji "Ucieleśnione i sytuacyjne poznanie" w Toruniu. Wywiad z nim dotyczył określenia granicy pomiędzy niewyjaśnionymi fenomenami a neurobiologią.

Prof. Blanke, jak twierdzi, nie wierzy w duchy i historie paranormalne, gdyż właściwym przedmiotem badań, jakie prowadzi, jest poznanie charakterystyki pracy obszarów mózgu odpowiadających za "świadomość" JA i naszego ciała. Pewne zaburzenia pracy mózgu (jak np. przy padaczce) prowadzą do odczuwania dziwnych stanów, które ludzie uważają za paranormalne. Prof. Blanke stara się lepiej poznawać takie stany, aby można było leczyc niektóre schorzenia mózgu, jednak nie jest jego zamiarem odzieranie tego typu przeżyć z aury tajemniczości.

Nigdy nie przeżył doświadczenia opuszczania ciała, za to czwórka jego pacjentów przeżyła taki stan. O podobnych przeżyciach opowiadało mu także wiele spotykanych osób. W trakcie prac badawczych nad poznawaniem zaburzeń mózgu jego ekipa zebrała ponad 40 niewytłumaczalnych przypadków przeżyć zamieszczonych na przestrzeni ostatnich stu lat, które opisane były w naukowych periodykach.

Zmiana postrzegania własnego JA, która ma swoje źródło w mózgu, nazywana jest out of the body experience, w skrócie OBE. Dotyczy ona wrażeń, jak np. to, kiedy jedna z pacjentek prof. Blanke twierdziła, że unosiła się ponad swoim ciałem i spoglądała na nie z góry; dzieje się tak momencie, gdy nasze "ja", tracąc kontakt z ciałem, przemieszczone zostaje do jego wyimaginowanej kopii utworzonej przez mózg. Innym przykładem dziwnych zaburzeń jest halucynacja autostopowa polegająca na widzeniu swojego lustrzanego sobowtóra, na którego patrzy się czasem z ciekawością a czasem w towarzystwie uczucia strachu. "Ja" obserwatora znajduje się wówczas w ciele fizycznym. Bywają jednak przypadki, kiedy pacjent ma rozdwojone "ja", wtedy odczuwa on, że jest "obecny" - na zmianę - raz w swoim ciele, a raz w jego nieistniejącej kopii, albo nawet w dwóch miejscach jednocześnie (jeden z pacjentów prof. Blanke miał nawet potrojoną osobowość!).

Choć zdrowy rozsądek jasno wskazuje na mózg, jako przyczynę kreowania niezwykłych doznań, to zdaje się, że przypadkowo pobudzony (u pacjentów prof. Blanke) zakręt kątowy nie może być jedynym miejscem za to odpowiedzialnym. Ten obszar tworzący poczucie świadomości naszego ciała jest prawdopodobnie jednym z wielu tego typu miejsc w mózgu a ich odkrywanie nie odbywa się teraz przy pomocy elektrod, lecz siły wyobraźni. Pacjenci-ochotnicy, podczas najnowszego doświadczenia, próbują wyobrazić sobie, że opuszczają swoje ciało a w tym czasie encefalograf zapisuje wszystkie zmiany elektryczne wygenerowane w tym czasie przez mózg w niektórych jego obszarach. Jak pokazały wyniki - dwa rejony tylnej części mózgu uaktywniały się w czasie trwania tych wyobrażeń. Połączenie skroniowo-potyliczne i extrastriate body area (w skrócie EBA), bo o nich mowa, były widoczne na zapisie encefalografu. Są to współpracujące ze sobą obszary pozwalające m.in. wczuwać się w różne sytuacje i wyobrażać sobie odczucia z tym związane. Dzięki temu możemy być w wyobraźni osobą, którą chcemy być.

Jednak doświadczenia poza ciałem nie można wywołać siłą wyobraźni. Za to mogą im pomagać takie okoliczności, jak np. sen i marzenia senne, silny stres, znieczulenie czy zażywanie narkotyków lub substancji podobnych. Prawdopodobnie ok. 10 procent ludzi doświadcza, dzięki wymienionym przyczynom, takich niezwykłych przeżyć raz lub dwa w życiu.

Tak więc lustrzany sobowtór czy opuszczanie ciała to zwyczajna, choć rzadko ujawniająca się, część pracy mózgu. Wniosek taki prof. Blanke wyciągnął na podstawie pozacielesnych relacji swoich pacjentów, z których ok. 90 procent było identycznych. Stałym elementem tych opowieści była wysokość, na jaką mieli unosić się badani. Żaden z pacjentów nie unosił się wyżej lub niżej, niż na wysokość 3 metrów, i jest to wartość niezmienna. Ponieważ poszczególne elementy opowieści były niemal zawsze jednakowe oznacza to, że takie wrażenia tworzone są przy pomocy specyficznego mechanizmu. Badania jednoznacznie wskazują, że dla pracy mózgu jest to jedna ze zwyczajnych funkcji, która nie ma nic wspólnego z paranormalnymi fenomenami.

zrodlo:
http://hicolor.pl/ukryta/art-fenomenymozgu.html

Zbyszek 
cialka.net

Wysłany: 2010-09-20, 08:46   

>>zły

Blaz 
Moderator

Wysłany: 2011-01-08, 23:23   

>>:(((

Bartek
[Usunięty]

Wysłany: 2011-01-30, 12:07   

Buahahahahahahaha

Tonex
[Usunięty]

Wysłany: 2011-01-31, 20:22   

Cóż, szczerze mówiąc, to osobom początkującym takie teksty mogą trochę namieszać :mrgreen: Chciałbym zobaczyć konfrontacje Roberta Monroe z tym profesorem :mrgreen:

Elli 
Administrator

Wysłany: 2011-02-01, 02:21   

ale fajnie, ze sie tym naukowcy zaczeli zajmowac :)

Zycie pioniera jest trudne >>:))

Tonex
[Usunięty]

Wysłany: 2011-02-03, 15:39   

Tylko żeby zajmowali się mądrze :D Bo jak na razie to raczej za korzystnie nie wpływają na opinie o OOBE..

Kamilo 19 

Wysłany: 2011-02-03, 15:56   

Będziemy mogli się cieszyć, gdy zajmą się tym jacyś rozgarnięci naukowcy, bo na razie robią wszystko aby tylko zaprzeczyć naszym doświadczeniom i udowodnić, że jesteśmy świrnięci.

Tonex
[Usunięty]

Wysłany: 2011-02-03, 16:19   

Najlepiej by było, jakby zaczęli to badać na sobie samych. Tak jak robili to kiedyś naukowcy. Bo podłączając te wszystkie czujniki, kable itp. rzeczy, daleko chyba nie zajdą.

st.zaczynacz
[Usunięty]

Wysłany: 2011-02-03, 22:46   

A myśleliście o tym co by było gdyby prof. Olafem Blanke miał racje?Że OBE to tylko twór naszego mózgu?

jarekhuna 
Administrator

Wysłany: 2011-02-04, 02:19   

Cytat:
A myśleliście o tym co by było gdyby prof. Olafem Blanke miał racje?

A co by miało być? Jestem w stanie to sobie wyobrazić, że tak może być.
Dopóki nie będzie wiadomo czym OBE jest, jest to jedna z możliwości.

Dreamcatcher
[Usunięty]

Wysłany: 2011-02-04, 10:13   

dlaczego zaraz przyjmować że odmienne stany świadomości jest wynikiem reakcji zachodzących w mózgu? może reakcje w mózgu są odpowiedzią na np. oobe?

Cassiel 

Wysłany: 2011-02-04, 11:17   

Nie wierzę w to, że to tylko działanie mózgu. Chociażby dlatego, że wiarygodnie traktuję relacje o spotkaniach w obe z innymi osobami,
które to potem potwierdziły. Astral czasami jest widzialny dla osób trzecich, choć to bardzo rzadkie zjawisko,
ale podejrzewam, że dobre medium szybko wyczuje obecność astrala. Może by jakie expo zrobić z odwiedzinami znajomych w czasie obe
z intencją zostania przez nich zobaczonymi. Albo chociaż próba zbadania terenu (domu, pokoju), których wcześniej nie mogliśmy zobaczyć,
a które pasują do tego, co spostrzeżemy w astralu? :) Od dzisiaj będę próbować, jak będę mieć jakieś info to się podzielę, jak to u mnie wyglądało! :)

moreno
[Usunięty]

Wysłany: 2011-02-04, 16:53   

Cassiel napisał/a:
Astral czasami jest widzialny dla osób trzecich, choć to bardzo rzadkie zjawisko.

Z tym się zgodzę Przyjacielu ;)

VVii 

Wysłany: 2011-02-05, 00:20   

tak - czyste OBE do świata fizycznego jest niezwykle rzadkie, stąd problemy z udowodnieniem jego prawdziwości w sposób naukowy, bo naukowe sposoby wymagają powtarzalności i mnóóóóóóóóóstwa prób

moje obrazy na http://mandalaja.blogspot.com/

"- Czy to się dzieje naprawdę, czy tylko w mojej głowie?
- To jest w twojej głowie, ale czy to znaczy, że nie jest prawdziwe?"

Odpowiedz do tematu