Towarzystwo Obenautów Polskich

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: VVii
2010-04-06, 18:22
Sztucznie wywołane doświadczenia poza ciałem.
Autor Wiadomość
Elli 
Administrator

Wysłany: 2010-02-13, 00:53   Sztucznie wywołane doświadczenia poza ciałem.

Punkty stymulujące doświadczenia poza ciałem.

3D rekonstrukcja prawej połowy mózgu pokazuje na żółto te miejsca, które naukowcy stymulowali elektrodami, wywołując u swoich pacjentów ,w ten sposób, doznania poza ciałem.
Następne kolorowe punkty wskazują inne miejsca, w których elektryczna stymulaja wywołała reakcję:
magenta – motoryczny cortex, zielony – somatosensoryczny cortex, turkusowy – słuchowy cortex.
Gwiazdy w środku płatów skroniowych wskazują te miejsca, w których można wywołać epileptyczne ataki.

Wszystko wskazuje na to, że przeżycia z pogranicza śmierci, tak zwane doświadczenia "Out of Body", spowodowane są działalnością pewnej konkretnej części mózgu. Takie doświadczenia poza ciałem, można wywołać poprzez elektryczną stymulację kory mózgowej - twierdzą szwajcarscy naukowcy.

Ludzie opisują swoje doświadczenia poza cialem, jako oddzielenie świadomości od ciała. "Duch" unosi się ponad ciałem i samotnie wybiera sie w podroóż.

"Ten niezwykły stan świadomości jest często porównywany z fenomenami paranormalnymi, dlatego też większość ludzi niechętnie rozmawia o tych przeżyciach", mówi Olaf Blanke, neurolog Szpitala Uniwersyteckiego w Genewie.

Elektryczna stymulacja wywołuje doznania "poza ciałem"

Blanke i jego zespół, podczas badania kobiety cierpiącej na padaczkę wykryli, że poprzez elektryczną stymulację tylnego płata skroniowego mózgu - tzw. Gyrus angularis - można wywołać doświadczenia poza ciałem.

Zaskakujące wyniki tego badania, naukowcy opublikowali w bieżącym numerze czasopisma naukowego "Nature".
Artykul w "Nature" ": ": "Neuropsychology: Stimulating illusory own-body perceptions", Bd. 419, S 269 - 270, vom 19. September 2002. (płatny)
http://www.nature.com/nat...bs/419269a.html

Czyżby doświadczenia poza ciałem były matematycznym błędem mózgu?

Region mózgu - Gyrus angularis - jest ważnym węzłem percepcji własnego ciała, w którym połączone sa informacje systemu wizualnego, dotyku i równowagi.

Dlatego też, jest według Petera Bruggera ze Szpitala Uniwersyteckiego w Zurychu, właściwie logiczne, że doświadczenia poza ciałem i zakłócenia w postrzeganiu własnego ciała, spowodowane są przez zakłócenia, podczas przetwarzania impulsów pochodzących od organów zmysłowych, w Gyrus angularis.

Jak się na to tak spojrzy, można mniemać, że doświadczenia poza ciałem, spowodowane są prostym „błędem matematycznym” mózgu.

Mimo, że psycholodzy nie rozumieją w pełni stojących za tym neurologicznych mechanizmów, to jednak przypisują temu procesowi (przetwarzania danych) ważną role.

Badania rutynowe, z zaskakującymi wynikami.

Kobieta była świadoma w trakcie zabiegu, a zatem mogla się komunikować z lekarzami. Przy pierwszej lekkiej stymulacji Gyrus angularis z dwoma do trzech mA, kobieta zgłosiła niewielkie zmiany świadomości - czuła jakby spadała z dużej wysokości lub jakby była przyciągana przez poduszkę.

Przy 3,5 miliamperach, pacjentka miała nagle poczucie, jakby znajdowała się poza swoim ciałem, jednakże mogła zobaczyć tylko swoje nogi i podbrzusze. Dwa następne eksperymenty dały takie same wyniki, wraz z towarzyszącym uczuciem lekkości i latania tuż pod sufitem.

Wskazówka na bóle fantomowe?

Przy następnej stymulacji obszaru mózgowego pacjentki skrępowano jej nogi. W tych eksperymentach, kobieta miała wrażenie, jakby jej nogi z coraz szybszym tempem zbliżały się do twarzy, wykonując przy tym wymijające ruchy.

Kiedy kazano jej podnieść rękę, miała wrażenie, że ręka rzuciła się na nią i ją biła . "Obserwacje te mogą wskazywać na to, że zjawisko tzw. fantomowch kończyn (odczuwanie rąk i nóg nawet po amputacji) powiązane jest z mechanizmem powstawania out-of-boby doświadczeń”, mówi Blanke .

Doświadczenia Out-of-Body

Doświadczenia poza ciałem czy halucynacje, w których można zobaczyć zarówno swoje ciało jak i środowisko z pewnego miejsca w przestrzeni, znajdujących się jednak poza zasięgiem wzroku.

Ten stan jest często opisywany przez pacjentów, którzy krótko znajdowali się w stanie śmierci klinicznej.

Stany te są różnie opisywane przez pacjentów. Wielu respondentów opuściło swoje ciała w takim stanie, czy też miało przegląd poprzedniego życia. Wypełnieni są oni przyjemnymi uczuciami. Niektórzy pacjenci widzą tunel i jasne światło albo opwiadają o swoich zmarłych członkach rodziny, których spotkali.

Zagadka nauki

Wcześniejsze badania tłumaczyły, że doznania poza ciałem powodowane są przez fałszywe stężenie tlenu i dwutlenku węgla w mózgu, jednak studia przeprowadzone na pacjentach z zawałem serca obaliły tę tezę, ponieważ u pacjentów mających doświadczenia poza ciałem zmierzono wyższoną dawkę tlenu aniżeli u pacjentów, którzy tych doświadczeń nie mieli.

Możliwym jest, że produkowane przez organizm narkotyki powodują stany zbliżone do śmierci.

Wytłumaczalne naukowo czy kwestia wiary?

"Przeżycia poze ciałem są niezwykle częste ", mówi John Marshall z Radcliffe Infirmary w Oxfordzie. "Duża część z nich to doświadczenia bliskie śmierci."

Niektórzy ludzie uważają, że te doświadczenia są religijnej czy spirytualnej natury, albo że ludzie świadomie mogą swoje ciało fizyczne pozostawić za sobą. Ci ludzie interpretują takie zdarzenia jako dowód na to, że fizyczne i duchowe ciało mogą być od siebie rozdzielone.

"Ten nowy eksperyment nie jest w stanie obalić takich poglądów," mówi Marshall. "Wyniki te nie wskazują na to, że ludzie, którzy wierzą w nadprzyrodzone zdolności, nie mają racji. One pokazują jedynie, że stymulacja doświadczeń poza ciałem jest możliwa".

Dla Blanke i jego kolegów, out-of-body doświadczenia są niczym innym, jak zakłóceniem pracy mózgu, który nie jest w stanie wszystkich doznań naszego ciała z otrzymywanymi informacjami doprowadzic do wspólnego mianownika i przez to dochodzi do takich niezwykłych doznań cielesnych.

zrodlo: http://sciencev1.orf.at/science/news/58825

Tłumaczenie: ©Elli dla TOP’u (ten tekst może być kopiowany i rozpowszechniany wyłącznie w niezmienionej, tu obecnej formie, pod warunkiem podania żródła: http://www.forum.obemania.pl/portal.php )

moj dopisek: powoli dochodza do tego, do czego Giuseppe Calligaris doszedl na poczatku dwudziestego stulecia i za co mu wtedy odebrano tytuł profesora uniwersytetu. Miejmy nadzieje, ze posmiertnie zostanie mu przywrocony tytul i honor, bo piekla jakie mu zgotowano nie da sie juz naprawic. Profesor Calligaris zmarł na atak serca 31 marca 1944 roku w wieku 68 lat.

VVii 

Wysłany: 2010-03-03, 15:48   

Czyli naukowcy odkryli po prostu kolejną, ale za to bardzo skuteczną metodę na wychodzenie z ciała - hahaha - tak samo jak metodą taką jest np medytacja, wizualizacja, koncentracja i całe mnóstwo innych metod, które pomagają ich pomysłotwórcom.

Pamiętajmy, że każdy kij ma dwa końce. To że jakiś naukowiec podłączył mózg do prądu i osiągnął efekt "wyjścia z ciała" nie znaczy, że wyjście z ciała nie jest realnym wydarzeniem. Nie jest to bowiem dowód ostateczny na cokolwiek. Ponieważ odpowiedzi na wynik ich eksperymentu są niestety dwie!!!

moje obrazy na http://mandalaja.blogspot.com/

"- Czy to się dzieje naprawdę, czy tylko w mojej głowie?
- To jest w twojej głowie, ale czy to znaczy, że nie jest prawdziwe?"

Odpowiedz do tematu