Towarzystwo Obenautów Polskich


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Moc umysłu.
Autor Wiadomość
Elli 
Administrator


Dołączyła: 10 Sty 2010
Posty: 2045
Skąd: Przyszłości
  Wysłany: 2010-01-26, 16:41   Moc umysłu.

Odkrywanie mocy umysłu

Publikacja ta ma na celu przybliżenie wiadomości na temat mózgu i Hemi-Sync


Człowiek - według uczonych Uniwersytetu Harvarda, to:
5 funtów wapnia, 1,5 funta fosforu, 9 uncji potasu, 6 uncji siarki, 6 uncji sodu, nieco ponad uncję magnezu i mniej niż uncję żelaza, ołowiu i jodu w sumie 8 dolarów i 37 centów

Kierunki poszukiwań

Obecnie wiemy znacznie więcej o naturze człowieka. Poza precyzyjnym określeniem składu chemicznego naukowcy zgłębiają tajniki funkcjonowania mechanizmów sprawiających, że człowiek jest samodzielnym, niezależnym bytem egzystującym w środowisku. Mimo niewątpliwych osiągnięć ostatnich lat, wiele aspektów życia człowieka pozostaje wciąż nierozwiązaną zagadką, poczynając od nie do końca poznanej fizyko-chemicznej struktury DNA, na zasadach funkcjonowania ludzkiej świadomości kończąc.

Mózg - zagadka doskonałości

Bodaj najbardziej niezwykłym organem, jakim dysponujemy, jest mózg, który wykorzystujemy w zaledwie kilku procentach. Po co więc nam taki zapas "mocy obliczeniowej" tego superkomputera? A może metodologia pomiaru nie uwzględnia jakichś aspektów funkcjonowania mózgu i w rzeczywistości jest on znacznie bardziej obciążony i wykonuje zadania, których do końca nie jesteśmy świadomi?

Hemi-Sync®

Robert A. Monroe i jego odkrycia

Od momentu odkrycia, że mózg jest organem zawiadującym całym ciałem, sposób jego działania stał się przedmiotem dociekań badaczy. Dopiero druga połowa XX okazała się przełomowa dla naukowców. Stało się to za sprawą coraz doskonalszych technologii.

Nieocenione zasługi na tym polu oddał Robert A. Monroe - amerykański biznesmen, muzyk, pionier badań nad ludzką świadomością, autor bestsellerowej trylogii: "Podróże poza ciałem", "Dalekie podróże" i "Najdalsza podróż", założyciel The Monroe Institute (TMI).

Początki jego badań przypadają na połowę lat pięćdziesiątych, kiedy na zlecenie agencji rządowych badał wpływ dźwięku na przyspieszenie procesów myślowych, a tym samym poprawy efektywności uczenia się oraz zapamiętywania. Po latach badań wysiłki skupionych wokół Monroe wolontariuszy, przedstawicieli różnych zawodów i grup społecznych, doprowadziły do odkrycia Częstotliwościowej Odpowiedzi Wywołanej mózgu (ang. FFR - Frequency Following Response), zjawiska polegającego na określonej reakcji ludzkiego mózgu na częstotliwość sygnału akustycznego. Objawia się to w sposób widoczny na wykresach elektroencefalograficznych (EEG), a związane jest z elektryczną aktywnością mózgu. Mierzalnym efektem aktywności naszych mózgów jest generacja fal mózgowych. Określone ich przebiegi oznaczają pewne stany umysłu, takie jak: marzenia (Alfa), sen (Delta), medytacja (Theta), koncentracja (Beta). Sprawowanie kontroli nad nimi pozwala efektywnie wykorzystać drzemiące w człowieku potencjały.

Wykorzystanie tej cechy mózgu pozwala, za pomocą odpowiedniej kombinacji dźwięków, wprowadzić człowieka w stan relaksu, snu, czuwania itd., bez stosowania jakichkolwiek metod hipnotycznych czy wpływających na podświadomość. Niezwykły ten wynalazek został opatentowany w 1975 roku.

Dwoista natura mózgu

Zanim jednak osiągnięto zadowalające rezultaty praktyczne, na drodze poszukiwań pojawiła się poważna przeszkoda: ludzki mózg, a właściwie jego budowa i wynikająca z niej jego natura. Każdy wie, że nasz mózg tworzą dwie półkule: lewa i prawa, charakteryzujące się odmiennymi cechami i formami działań. Lewa półkula, nazywana także mózgiem werbalnym, na ogół dominuje w naszym codziennym życiu. To ona odpowiada za myśli sformalizowane, tj. za przetwarzanie sekwencyjne i liniowe, za komunikację werbalną: czytanie, pisanie, zdolności matematyczne, zapamiętywanie i rozpoznawanie nazw i pojęć; za myślenie logiczne, analityczne, racjonalne; za egzekwowanie i odwoływanie się do praw, zasad, prawd. Jej także zawdzięczamy to, że posługujemy się prawą ręką. Prawa półkula, zwana mózgiem wizualnym, jest w tym układzie niemal całkowicie ignorowana! Używana jest czasami dla wspierania działań lewej półkuli lecz na tym jej rola w procesach myślowych kończy się. Poza tym panuje niepodzielnie lewa tłumiąc, i to dość skutecznie, myśli nie mieszczące się w zakresie jej pojmowania. A przecież to właśnie dzięki prawej półkuli potrafimy rozpoznać czyjąś twarz, zachowywać się spontanicznie, odbierać przekazy niewerbalne (intuicja), czytać i posługiwać się językiem ciała, śnić, marzyć, znaleźć się w przestrzeni, tworzyć muzykę czy wreszcie kochać lub nienawidzić. Wydawać by się mogło, że prawa półkula odgrywa znaczącą rolę w naszych działaniach, jednak większość jej dokonań zostaje przejęta i przetworzona przez dominującą lewą półkulę zanim ujrzy światło dzienne. Tak dzieje się często w przypadku muzyki czy jakiegoś pojęcia.

Po przeprowadzeniu tysięcy godzin testów, analizach pomiarów wyłonił się pewien obraz, który był impulsem do stworzenia technologii Hemi-Sync®.

Hemi-Sync® (skrót od ang.: hemispheric synchronization - synchronizacja półkulowa) jest przede wszystkim narzędziem; narzędziem o nieograniczonych niemal możliwościach, a przy tym zupełnie bezpiecznym w użyciu. Narzędzie to ma niejako za zadanie "naprawić" nasz mózg tak, by działał on z maksymalną wydajnością wykorzystując wszystkie drzemiące w nim potencjały.

cdn.

zrodlo:
http://www.sm.fki.pl/inde...nie_mocy_umyslu
 
 
Elli 
Administrator


Dołączyła: 10 Sty 2010
Posty: 2045
Skąd: Przyszłości
Wysłany: 2010-01-26, 16:46   

W jaki sposób działa Hemi-Sync®?

Po raz kolejny, do stworzenia nowej techniki, wykorzystano naturalne właściwości naszych mózgów. Tym razem były to Dudnienia Różnicowe (ang. binaural beat). Powstają one, kiedy drgania dźwiękowe doprowadzimy, korzystając ze słuchawek stereofonicznych, do każdego ucha oddzielnie. Wtedy obie półkule, każda połączona systemem nerwowym z przeciwległym uchem, zostaną zmuszone do zgodnego działania, aby "usłyszeć" trzeci, nieistniejący w rzeczywistości sygnał będący różnicą pomiędzy dwoma, doprowadzanymi do każdego ucha osobno dźwiękami. W ten sposób, gdy do jednego ucha podamy sygnał akustyczny o częstotliwości 1000 Hz, a do drugiego o częstotliwości 1025 Hz, zgodnie współpracujące półkule wytworzą sygnał o częstotliwości drgań równej 25 Hz, odbierany jako falujący dźwięk lub inaczej - efekt wibrato.

Nie jest to, jak było już powiedziane, rzeczywisty dźwięk, lecz sygnał elektryczny, który może powstać jedynie podczas zgodnej pracy obu półkul. Taki sygnał ma bardzo wąskie pasmo częstotliwości i amplitudę przeważnie dwukrotnie większą od wartości przeciętnej fali mózgowej rejestrowanej przez encefalograf. Jeśli uzyskany w ten sposób sygnał wywołuje pewien, określony stan świadomości (zjawisko FFR), to wywołuje go jednocześnie, w jednakowym stopniu w obu półkulach. A co ważniejsze: stan ten można dowolnie zmieniać, modyfikując częstotliwości sygnałów akustycznych. Można go sobie również przyswoić i w razie potrzeby odtwarzać z pamięci! Nasz mózg jest bowiem w stanie nauczyć się tego stanu przy pomocy właściwego i skutecznego narzędzia jakim jest Hemi-Sync®, po czym samodzielnie go odtwarzać.

Od tego momentu pojawiło się wiele zastosowań tej techniki. Z wielkim zainteresowaniem spotkała się ona w kręgach rządowych i wojskowych. Doistniejących, wciąż dodawane są nowe obszary, w których wykorzystuje się Hemi-Sync®.

cdn.
zrodlo:
http://www.sm.fki.pl/inde...nie_mocy_umyslu
 
 
Elli 
Administrator


Dołączyła: 10 Sty 2010
Posty: 2045
Skąd: Przyszłości
Wysłany: 2010-01-26, 17:50   

Hemi-Sync® w praktyce

Część dostępnych materiałów Hemi-Sync® zawiera słowne instrukcje, na niektórych, na przebiegi Hemi-Sync® nałożona jest muzyka lub inne delikatne tło dźwiękowe.

Hemi-Sync® nie zawiera żadnych ukrytych informacji wpływających na podświadomość. Pracując z Hemi-Sync® cały czas sprawujesz kontrolę nad sobą.

Taśmy i płyty kompaktowe Hemi-Sync® przeznaczone są do słuchania przez słuchawki stereofoniczne.

Zastosowania Hemi-Sync®

Hemi-Sync® znajduje zastosowanie w każdej dziedzinie życia, stanowiąc znakomite narzędzie, które umiejętnie wykorzystane może przynieść nadspodziewane rezultaty, nie tylko w obszarach mentalnych, z którymi jest zazwyczaj kojarzone, ale również na płaszczyźnie zdrowia fizycznego i emocjonalnego. W ciągu ponad 40 letniej historii istnienia tej techniki potwierdzona została jej skuteczność zastosowania w wielu dziedzinach. Oto niektóre z nich:

* Alergie,
* Kontrola stanów emocjonalnych i nastroju (złość, depresja, frustracje, stres),
* Zaburzenia koncentracji i nadpobudliwość (ADD, ADHD),
* Regulacja ciśnienia krwi,
* Zaburzenia pracy układu oddechowego,
* Zmiana nawyków (nałogi, lęki, depresja),
* Przygotowanie do śmierci i umierania,
* Energetyzacja - witalność,
* Poszerzanie świadomości - odmienne stany świadomości (w tym OOBE),
* Kreowanie własnego wizerunku, poprawa samooceny, osiąganie sukcesów (m.in. finansowych),
* Poprawa sprawności fizycznej oraz ogólnego stanu zdrowia,
* Wzmocnienie systemu immunologicznego,
* Zwiększenie wydajności i jakości procesów myślowych (nauka i pamięć),
* Medytacja i rozwój duchowy,
* Zwalczanie bólu,
* Rozwój osobisty / Rozwój duchowy,
* Ciąża i poród,
* Rozwiązywanie problemów i kreatywność,
* Wyostrzanie zmysłów,
* Sen, regulacja zaburzeń snu, poprawa jakości wypoczynku (również LD - świadome śnienie),
* Wsparcie podczas zabiegów chirurgicznych,
* Kontrola wagi,

Oprócz wymienionych obszarów badane są nowe, dzięki czemu baza zastosowań stale się powiększa. Każdy z użytkowników tej techniki może odkryć dziedzinę, w której Hemi-Sync® okaże się dla niego niezwykle przydatne i skuteczne.


Dalsze informacje na temat Hemi-Sync


Materiały tu zawarte powstały na podstawie opracowań instytutu Roberta Monroe.

Słowo Hemi-Sync ( Hemispheric Synchronization ) można przetłumaczyć jako synchronizację półkul mózgowych. Gdy słuchamy dwóch czystych dźwięków o prawie równych częstotliwościach, przy czym każdy z tych dźwięków słyszany jest przez jedno ucho dzięki zastosowaniu słuchawek, mózg łączy te dwa sygnały i w wyniku powstaje wrażenie słyszenia trzeciego sygnału zwanego dudnieniami różnicowymi. Mózg reaguje na dudnienie różnicowe dopasowując swoją częstotliwość fal. W ten sposób odpowiednie dźwięki mogą wpływać na nasz stan świadomości.

Zapraszam do zapoznania się z tą bardzo ciekawą i rokującą dalsze spektakularne osiągnięcia technologią.

Zanim zaczniesz

1.Sprawdź czy lewy kanał stereo jest w lewej słuchawce a prawy w prawej - dźwięk Hemi-Sync jest odpowiednio inny dla lewego i prawego ucha.

2.Połóż się, najlepiej wygodnie na łóżku ( na plecach , ręce i nogi najlepiej jak leżą luźno wzdłuż ciała, nie powinny być skrzyżowane ), ubierz wygodnie, luźne, nie uwierające ubranie.

3.Zadbaj o to aby nikt i nic nie przeszkodziło Ci ani gwałtownie nie wyrwało Cię ze stanów osiąganych podczas odsłuchiwania lekcji - do uzyskania pożądanego efektu lekcja musi być odsłuchana od początku do końca w spokoju i ciszy.
Gwałtowne wybudzanie z głębszych stanów Hemi-Sync może być dosyć nieprzyjemnie, a nawet niebezpieczne, gdyż umysł zmienia stan, wchodząc w Alfa i dalej w Delta i Theta, które to stany charakteryzują się zmianą sposobu postrzegania rzeczywistości.

Gwałtownie wyrywanie może pozostawić w umyśle mocno-negatywne odczucia i lęki.
Powyłączaj komórki, budziki i wszelkie urządzenia wydające dźwięki - najlepiej zamknij się w pokoju, musisz czuć komfort, iż nikt nie wejdzie ani Ci nie przeszkodzi.

Proces Hemi-Sync

Opłacony i zarejestrowany termin handlowy Hemi-Sync oznacza cały proces, tzn. połączenie dudnień różnicowych, różowego szumu (lub muzyki), sugestii słownych, ćwiczeń relaksacyjnych i prowadzonych wizualizacji. Wszystko to razem jest delikatnie połączone w celu osiągnięcia pożądanych stanów świadomości.

Ważność maskowania dudnień różnicowych Hemi-Sync® przy pomocy różowego szumu.


Różowy szum (przefiltrowany biały szum) mieszany jest z dudnieniami różnicowymi w celu zwiększenia ich efektywności. W 1973 r. w Scientific American opublikowane zostały wyniki badań przeprowadzonych przez Geralda Ostera w Mount Sinai School of Medicine, w których wykazano, że szum poprawia percepcję dudnień różnicowych. Zjawisko to wyjaśnione zostało przez L. A. Jeffressa i jego współpracowników z Uniwersytetu w Teksasie. Wyjaśniono je w ten sposób, że chwilowa amplituda szumu stanowiącego tło jest wzmacniana, gdy sygnały składowe dudnień różnicowych są w fazie i przeciwnie, gdy sygnały te są w przeciwfazie amplituda szumu jest osłabiana. Przy czym należy pamiętać, że szum ten musi być na tyle głośny, żeby zagłuszyć dźwięki składowe dudnień różnicowych.

Różowy szum wykorzystywany w procesie Hemi-Sync tworzy środowisko ganzfeld (termin oznaczający "jednorodne pole"), które jest idealne do badań świadomości. Badania wykazały, że u osób poddanych oddziaływaniu środowiska ganzfeld dochodzi do przesunięć świadomości, ponieważ po pewnym czasie oddziaływania tego środowiska na słuchacza, układ siatkowaty w mózgu decyduje, że stały czynnik stymulujący nie zawiera żadnej istotnej informacji i zaczyna go ignorować. Zjawisko to nazywane jest przyzwyczajaniem się. Wówczas umysł w poszukiwaniu nowych bodźców skupia swoją uwagę gdzie indziej.

Czyste dudnienia różnicowe (nie maskowane różowym szumem) mogą powodować niepokój w czasie słuchania. Natomiast kiedy są poprawnie połączone z różowym szumem, stają się integralną częścią środowiska ganzfeld i dzięki czemu zwiększana jest ich efektywność. W środowisku ganzfeld świadomy umysł jednostki kieruje się do wewnątrz i doświadcza stanu hipnagogii, który jest wyjątkowym stanem świadomości pośrednim pomiędzy stanem czuwania i snu. System siatkowaty uwalnia się wówczas od ciągle zmieniających się bodźców płynących z otoczenia, skupiając się na specjalnie zaprojektowanych dudnieniach różnicowych Hemi-Sync. Mózg prowadzony jest do stanu aktywności falowej związanego aktywnością sugerowaną przez sygnały Hemi-Sync, dzięki czemu świadomość osoby słuchającej otwiera się na wewnętrzny świat i doświadcza rzeczywistości niedostępnej w innych stanach świadomości.

Hemi-Sync... stereofoniczne słuchawki douszne czy głośniki?
Używając słuchawek dousznych, słuchacz doświadcza wrażenia słyszenia dudnień różnicowych, które ma miejsce, gdy dwa zgodne dźwięki o prawie identycznych częstotliwościach przekazywane są do uszu (do każdego ucha jeden dźwięk). Mózg łączy te dwa sygnały tworząc wrażenie słyszenia trzeciego dźwięku zwanego dudnieniami różnicowymi. Dudnienia różnicowe powstają w superior olivary nucleus, w miejscu przeciwsobnej integracji sygnałów nerwowych pochodzących od zmysłu słuchu. To dźwiękowe wrażenie na drodze nerwowej przesyłane jest do układu siatkowatego i kory mózgowej. Natomiast reakcje kory mózgowej mogą być obiektywnie rejestrowane przy pomocy EEG.

W przypadku wykorzystania głośników, słuchacz w niewielkim stopniu doświadcza dudnień różnicowych. W takim przypadku głównym bodźcem są dudnienia monofoniczne, które powstają w wyniku łączenia się dźwięków pochodzących z obydwóch głośników w powietrzu otaczającym słuchacza. Dudnienia te również powodują powstawanie dającej się zmierzyć częstotliwościowej reakcji mózgu. Jednakże badania przeprowadzone w Mount Sinai School of Medicine nad obydwoma rodzajami dudnień wykazały, że dudnienia monofoniczne są w zupełnie inny sposób przetwarzane przez mózg.

W przeciwieństwie do dudnień monofonicznych słuchanych przez głośniki, słuchanie dudnień różnicowych przez słuchawki stereofoniczne powoduje, że słuchacz ma wrażenie, że źródło dźwięku jest umieszczone gdzieś wewnątrz jego głowy. Ponadto dudnienia różnicowe o bardzo niskich częstotliwościach (mniejszych niż 3 Hz), dają wrażenie ruchu źródła dźwięku w przód i w tył. Natomiast jeżeli głośności lewego i prawego kanału są różne, pozorny ruch źródła dźwięku zachodzi po orbicie eliptycznej.

Obydwa rodzaje dudnień powodują powstawanie dającej się zmierzyć częstotliwościowej reakcji mózgu. Mierzona amplituda częstotliwościowej reakcji mózgu na dudnienia jest większa w przypadku dudnień monofonicznych. Jednakże wpływ tego czynnika na efektywność obydwóch rodzajów dudnień dotychczas nie został zbadany.
Poniżej przedstawiono kilka różnic pomiędzy obydwoma rodzajami dudnień:

1. Dudnienia różnicowe mogą być odczuwane tylko wówczas, gdy dźwięki składowe mają niską częstotliwość (poniżej 1000 Hz).
2. Dudnienia monofoniczne tworzone są przy użyciu dwóch czystych dźwięków o jednakowej intensywności.
3. Dudnienia różnicowe zawierają ukryty dźwięk, który powstaje w wyniku modulacji sygnału lewego względem prawego.
3. Aby otrzymać prawidłowe dudnienia monofoniczne, amplitudy obydwóch składowych dudnienia muszą być identyczne.
4. Dudnienia różnicowe zachowują swoją intensywność bez względu na to czy amplitudy sygnału lewego i prawego są równe czy nie, a nawet w przypadku gdy sygnały te są poniżej progu słyszalności.
5. Maskowanie dudnień monofonicznych szumem eliminuje możliwość ich percepcji i powoduje, że przy pomocy EEG nie można zaobserwować częstotliwościowej reakcji mózgu.
6. Maskowanie dudnień różnicowych przy pomocy szumu poprawia ich percepcję.

UWAGA: Różowy szum łączony jest z dudnieniami różnicowymi, ponieważ badania dowiodły, że szum poprawia percepcję dudnień różnicowych. Ponadto, w przypadku słuchania przez stereofoniczne słuchawki douszne, różowy szum wykorzystywany w procesie Hemi-Sync powoduje powstawanie środowiska ganzfeld.

W celu lepszego zrozumienia problemu, poniżej przedstawione zostały wskazówki dotyczące stosowania słuchawek i głośników do słuchania Hemi-Sync'u:

1. Do słuchania produktów Hemi-Sync, w których dźwięki Hemi-Sync maskowane są przy pomocy różowego szumu (większość programów wykorzystujących stany skupienia FOCUS), prawdopodobnie lepiej jest używać słuchawek stereofonicznych, ponadto korzystanie ze słuchawek dousznych w połączeniu z maskującym różowym szumem powoduje powstawanie środowiska ganzfeld, które wspomaga osiąganie odmiennych stanów świadomości. Również zwykłe słuchawki stereofoniczne stwarzają zamknięte środowisko zmniejszając hałasy, mogące interferować z procesem Hemi-Sync. W momencie kiedy uświadomimy sobie, że pod handlową nazwą Hemi-Sync® kryje się proces synchronizacji półkulowej i oddziaływania dudnień różnicowych ukrytych w różowym szumie, prowadzący do osiągania wielu wyjątkowych stanów świadomości, istotne stanie się dla nas używanie słuchawek stereofonicznych. Przez długi czas stany synchronizacji półkul mózgowych łączone były ze stanami medytacyjnymi i hipnagogicznymi, można zatem powiedzieć, że wyjątkowość procesu Hemi-Sync polega na zdolności do indukowania i pogłębiania takich stanów świadomości. Podstawy tego zjawiska leżą w fizjologii mózgu, ponieważ każda półkula mózgowa posiada własną oliwkę (ośrodek przetwarzający dźwięk), odbierającą sygnały płynące z obydwóch uszu, co oznacza, że każde ucho "połączone jest" z obydwoma półkulami. Dzięki temu w czasie słuchania dudnień różnicowych powstają dwie elektrochemiczne fale synaptyczne o jednakowej amplitudzie i częstotliwości, w każdej półkuli jedna (w przeciwieństwie do dudnień monofonicznych słyszanych przez głośniki), co samo w sobie jest synchronizacją aktywności synaptycznej. W czasie używania słuchawek stereofonicznych dudnienia różnicowe Hemi-Sync prowadzą do powstania synchronizacji półkulowej, świadczącej o pojawianiu się medytacyjnych i hipnagogicznych stanów świadomości. Dodatkowo dudnienia różnicowe Hemi-Sync poszerzają funkcjonowanie mózgu przez umożliwianie użytkownikowi pośredniczenia w między półkulowej łączności na wyznaczonej częstotliwości fal mózgowych Hemi-Sync's binaural beats may also enhance brain function by enabling the user to mediate cross-collosal connectivity at designated brain-wave frequencies.

2. Wszystko wskazuje na to, że głośniki z powodzeniem mogą być stosowane, w przypadku gdy do maskowania dudnień różnicowych stosowana jest muzyka, tzn. w ćwiczeniach relaksacyjnych, medytacyjnych i redukujących stres, poszerzonych programach edukacyjnych i kasetach z Metamuzyką. Dzięki maskowaniu dudnień przy pomocy muzyki, podczas słuchania przez słuchawki stereofoniczne słuchacz odbiera dudnienia różnicowe, natomiast podczas słuchania przez głośniki, słuchacz odbiera dudnienia monofoniczne zmieszane z pewną ilością dudnień różnicowych (zależną od akustyki pomieszczenia, rozmieszczenia głośników i ich położenia względem słuchacza). W przeciwieństwie do różowego szumu, muzyka nie tłumi dudnień monofonicznych.

3. Jeżeli głośniki zostaną umieszczone po bokach słuchacza, to wówczas dudnienia różnicowe będą stanowiły większy procent ogólnych dudnień odbieranych przez słuchacza i odwrotnie, jeżeli zostaną one umieszczone blisko siebie po jednej stronie słuchacza (np. z przodu) to większy procent będą stanowiły dudnienia monofoniczne. Umieszczenie głośników po bokach pomieszczenia do możliwość słuchania dudnień różnicowych (z pewną domieszką dudnień monofonicznych) wszystkim słuchającym, bez względu na ich indywidualne rozmieszczenie.

4. Zapamiętaj, że różowy szum wykorzystywany do maskowania dudnień, wzmacnia percepcję dudnień różnicowych, ale osłabia percepcję dudnień monofonicznych. Ponadto, środowisko ganzfeld powstające dzięki wykorzystywaniu różowego szumu, jest korzystne przy doświadczaniu odmiennych stanów świadomości. Dlatego najlepiej jest stosować stereofoniczne słuchawki douszne w przypadku, gdy do maskowania dudnień różnicowych wykorzystywany jest różowy szum.

cdn.

zrodlo:
http://www.sm.fki.pl/inde...nie_mocy_umyslu
 
 
Elli 
Administrator


Dołączyła: 10 Sty 2010
Posty: 2045
Skąd: Przyszłości
Wysłany: 2010-01-26, 17:54   

Technologia dźwiękowa Hemi-Sync

Czym jest Hemi-Sync?

Hemi-Sync jest zarejestrowaną artystyczną technologią dźwiękową, bazującą na naturalnym funkcjonowaniu ludzkiego mózgu. W czasie swojej aktywności mózg ludzki generuje fale elektromagnetyczne oraz potencjały elektryczne. Różne formy fal i potencjałów generowanych przez mózg odpowiadają różnym stanom mentalnym, np. odpoczynkowi fale alfa, stanowi głębokiego snu fale delta, medytacji fale theta, natomiast aktywności fizycznej fale beta. Wykorzystując dudnienia różnicowe, proces Hemi-Sync powoduje powstanie określonego rodzaju fal mózgowych, a w konsekwencji prowadzi do pożądanych stanów świadomości.

Proces Hemi-Sync jest dźwiękowo kierowanym systemem, stworzonym i rozwijanym przez Instytut Monroe w ciągu ponad trzydziestoletniego okresu badań. Termin Hemi-Sync, który został wymyślony i zarejestrowany przez Instytut Monroe, oznacza cały proces tzn. kombinację łagodnie połączonych dźwiękowych dudnień różnicowych, różowego szumu lub muzyki, poleceń słownych, ćwiczeń relaksacyjnych i prowadzonych wizualizacji, które mają na celu uzyskanie określonych stanów świadomości. Proces Hemi-Sync oddziałując na formy fal mózgowych wywołuje odpowiadające im stany świadomości bez wykorzystywania podświadomych sugestii. Dźwiękowo prowadzone programy Hemi-Sync opracowane są do słuchania przez słuchawki stereofoniczne lub prawidłowo ustawione głośniki. Wszechstronność tego procesu powoduje, że zakres jego zastosowań jest prawie nieograniczony. Technologia ta umożliwia poznanie swoich pełnych możliwości oraz dowolne ich wykorzystanie. Może to być porównane do wspaniałego programu komputerowego, którego sposób działania jest kierowany przez potrzeby i intencje użytkownika.

To co dzieje się w umyśle człowieka poddanego działaniu procesu Hemi-Sync można opisać w ten sposób, że do jednego ucha osoby słuchającej doprowadzany jest jednostajny dźwięk o pewnej częstotliwości, a do drugiego ucha doprowadzany jest analogiczny dźwięk, ale o nieco innej częstotliwości. Oba te dźwięki łączone są przez mózg i w wyniku tego połączenia powstają dudnienia różnicowe. Zasadę powstawania takich dudnień pokazano na rysunku poniżej, na którym widoczne są trzy przebiegi falowe. Dwa pierwsze oznaczone literami L i P przedstawiają dźwięki o przebiegu sinusoidalnym doprowadzone do uszu osoby słuchającej. Natomiast trzeci wykres oznaczony literami L-P przedstawia dudnienia powstające w wyniku odjęcia drugiego przebiegu od pierwszego.

Artykuł ten opisuje tylko niektóre z wielu dziedzin, dla których przeznaczone są nagrane na kasetach lub płytach kompaktowych systemy nauczania Hemi-Sync. Aktualnie wiele produktów Hemi-Sync przekazywanych jest osobom nie czującym się najlepiej i chorym, pomimo faktu, iż zastępowanie nimi diagnozowania i leczenia medycznego nie było i nie jest intencją twórców tych systemów. Jeżeli zostałeś zaznajomiony z potęgą Hemi-Sync'u to powinieneś odkryć, w jaki sposób osiągać coraz to więcej wykorzystując to bezcenne i efektywne narzędzie świadomości. W sposób łagodny i bardzo efektywny Hemi-Sync wyzwala twoje wrodzone umiejętności, dając możliwość ich pełnego wykorzystania.

Do słuchania Hemi-Sync'u korzystaj z dowolnego rodzaju słuchawek stereofonicznych lub głośników tak umieszczonych, żeby odseparować dźwięki płynące do jednego ucha od dźwięków płynących do drugiego. Nie słuchaj Hemi-Sync'u prowadząc, obsługując ciężki sprzęt oraz w przypadkach, gdy miałeś lub masz skłonności do ataków. Słuchając Hemi-Sync'u nie wolno wykorzystywać żadnych układów wyciszających szumy takich, jak np. Dolby. Nie wykorzystuj urządzeń świetlnych i dźwiękowych.

Systemy nauczania

Wszechstronność procesu Hemi-Sync czyni go użytecznym w prawie nieograniczonym zakresie zastosowań. Kiedy wiesz, co chcesz osiągnąć, to Hemi-Sync pomaga skupić wewnętrzne zasoby twego umysłu, mózgu i ciała na osiągnięciu postawionego sobie celu.

Czym są dudnienia różnicowe?

Wrażenie słyszenia dźwiękowych dudnień różnicowych ma miejsce, gdy słuchamy dwóch czystych dźwięków o prawie równych częstotliwościach, przy czym każdy z tych dźwięków słyszany jest przez jedno ucho dzięki zastosowaniu słuchawek lub głośników stereofonicznych. Mózg łączy te dwa sygnały i w wyniku powstaje wrażenie słyszenia trzeciego sygnału zwanego dudnieniami różnicowymi. Dudnienia różnicowe powstają w superior olivary nucleus, w miejscu przeciwsobnej integracji sygnałów nerwowych pochodzących od zmysłu słuchu. Następnie to wrażenie dźwiękowe na drodze neurologicznej przesyłane jest do układu siatkowatego i kory mózgowej. Natomiast reakcje kory mózgowej mogą być obiektywnie rejestrowane za pomocą EEG jako częstotliwościowa reakcja mózgu. Reakcja ta dostarcza dowodu na neurologiczną skuteczność dudnień różnicowych.

Wyjątkowość dudnień różnicowych Hemi-Sync polega na tym, że nie są one prostymi dudnieniami fal sinusoidalnych, lecz zostały stworzone jako złożone formy podobne do fal mózgowych.

W jaki sposób hemi-sync zmienia stany świadomości

Aby zrozumieć, w jaki sposób Hemi-Sync zmienia świadomość, konieczne jest odejście od dawnych koncepcji próbujących wyjaśniać dudnienia różnicowe. Dwie dekady temu założono, że długotrwałe poddawanie się stymulacji dudnieniami różnicowymi powoduje zmianę fal mózgowych (mierzonych przy pomocy EEG) poprzez teoretyczny proces nieliniowego, stochastycznego rezonansu fal mózgowych z bodźcem dźwiękowym. Proces ten nazwano częstotliwościową reakcją mózgu. Od czasu zmierzenia częstotliwościowej reakcji w korze mózgowej, logicznym wydawało się założenie, że mechanizm powstawania tej reakcji musi mieć podobne podstawy do Newtonowskiej teorii wchodzenia w rezonans. Niestety nie ma tutaj efektów, które popierałyby twierdzenie, że zjawisko częstotliwościowej reakcji mózgu odpowiedzialne jest za zmiany świadomości. Aktualnie wiemy, że moc sygnałów częstotliwościowej reakcji mózgu mierzona za pomocą EEG jest ekstremalnie mała. W związku z tym trudno jest określić czy przypadkiem indukcja elektromagnetyczna nie jest główną przyczyną zmian w falowej aktywności mózgu. Jednak z drugiej strony obecność częstotliwościowej reakcji mózgu na dudnienia różnicowe procesu Hemi-Sync wykazywana z wykorzystaniem protokołów tzw. wywoływanych potencjałów zastosowanych przy pomiarach EEG w pewnym stopniu wskazuje neurologiczny wpływ takiej stymulacji.

Hemi-Sync oddziałując na świadomość dostarcza informacje do systemu siatkowatego w mózgu (system ten nazywany jest również rozlanym układem aktywującym), który jest dużym podobnym do sieci obszarem w mózgu. Kieruje on przytomnością, skupieniem uwagi i świadomością. Sposób, w jaki reagujemy na informacje (bodźce wewnętrzne, uczucia, postawy, wierzenia oraz bodźce zewnętrzne) jest kierowany przez twór siatkowaty pnia mózgu, który stymuluje wzgórze i korę mózgową oraz kieruje skupieniem uwagi, sprawnością kojarzenia i poziomem aktywności, a także jest odpowiedzialny za budzenie się ze snu.

Słuchanie Hemi-Sync'u dostarcza informacji dla układu siatkowatego, ponieważ unikalne formy dudnień różnicowych Hemi-Sync akceptowane są przez ten układ jako formy fal mózgowych. Informacja ta charakterem, jakością i cechami odpowiada stanowi świadomości reprezentowanemu przez daną formę sygnałów Hemi-Sync. Jeżeli bodźce wewnętrzne (uczucia, postawy czy wierzenia) i zewnętrzne (sensoryczne) nie są w konflikcie z tą informacją, to układ siatkowaty zmienia stany świadomości tak, aby dopasować je do stymulacji sygnałami Hemi-Sync. Jest to naturalną funkcją homeostazy. Mózg automatycznie i aktywnie reguluje wszystkie funkcje organizmu w taki sposób, aby podtrzymać homeostazę, która jest rodzajem wewnętrznej równowagi. Próbując utrzymać homeostazę układ siatkowaty w naturalny sposób, przez cały czas monitoruje i wymusza utrzymywanie trwających stanów falowej aktywności kory mózgowej (chyba, że zostanie dostarczona nowa informacja ze źródeł wewnętrznych lub ze zmysłów sensorycznych, na którą trzeba zareagować). Dzięki temu, że charakterystyki pola dźwiękowego Hemi-Sync podobne są do charakterystyk fal mózgowych, układ siatkowaty inicjuje powtarzanie przez korę mózgową informacji niesionej przez sygnały Hemi-Sync, wierząc, że informacja niesiona przez sygnały Hemi-Sync pochodzi od aktualnej aktywności falowej mózgu. W miarę upływu czasu układ siatkowaty monitoruje środowisko wewnętrzne i zewnętrzne oraz stan świadomości w celu stwierdzenia czy zachodzi konieczność dostosowania się do nowych warunków. Dopóki nie występują konflikty, układ siatkowaty kontynuuje dostosowywanie charakteru, jakości i cech stanu świadomości do informacji niesionych przez sygnały Hemi-Sync.

Instytut Roberta Monroe

Początki Instytutu datują się na połowę lat pięćdziesiątych, kiedy to R. Monroe rozpoczął badania nad wykorzystaniem dźwięku do przyspieszania nauki. W 1958 r. opracował skuteczny sposób nie tylko do zachowywania umysłu świadomego, ale również do łatwego i wygodnego wchodzenia w stan snu. Kontynuując poprawianie i opracowywanie wyspecjalizowanych zastosowań dźwięku, odkrył, że pewne jego formy pobudzają stany umysłu, do których dostęp jest bardzo trudny w innymi metodami.

W dodatkowych badaniach zweryfikowano zjawiska wywoływane przez pewne kombinacje dźwięków i ich częstotliwości, a także opracowane zostały metody umożliwiające utrzymywanie i kontrolowanie tych stanów umysłu.

W 1985 r. Instytut Monroe stał się placówką badawczo edukacyjną. Jego wkład w badania nad wpływem dźwięku na możliwości i produktywność ludzi, został przyjęty z uznaniem na forum międzynarodowym. Prowadzenie i rozwijanie programu badawczego przez Roberta Monroe wspierane były w ciągu ponad trzydziestu lat przez setki specjalistów z takich dziedzin nauki, jak psychologia, psychiatria, medycyna, biochemia, elektrotechnika, fizyka oraz wielu innych, którzy uczestniczą w tym po dziś dzień.

Badania Instytutu opierają się na sesjach laboratoryjnych łącznie trwających wiele tysięcy godzin, w których badani opisują to, czego doznają słuchając specyficznych form dźwiękowych. Do pomiaru efektów wywoływanych w ludzkim mózgu przez różne kombinacje i ciągi dźwięków o różnych częstotliwościach wykorzystuje się specjalistyczną aparaturę elektroniczną i medyczną. Te godne uwagi badania trwające już od ponad 35 lat, polegają na drobiazgowym eksperymentowaniu, gromadzeniu i opracowywaniu uzyskiwanych informacji. Wynikiem tych eksperymentów są kasety i płyty kompaktowe oparte na technologii Hemi-Sync(R), które dostępne są do publicznego użytku zarówno w domu, jak i w programach edukacyjnych prowadzonych przez Instytut.

W 1974r. Instytut Monroe utworzył własną grupę badawczą i rozpoczął prowadzenie kursów kontrolowania własnej świadomości. Odbywały się one w różnych miejscach, zarówno w Stanach Zjednoczonych jak i za granicą. Aktualnie większość przeprowadzana jest w siedzibie Instytutu na pogórzu masywu Blue Ridge w Wirginii, gdzie znajdują się pomieszczenia mieszkalne dla trzydziestu kursantów, sale lekcyjne, sale konferencyjne, sale wykładowe, laboratorium naukowe i studia nagrań.

Ponad 6000 ludzi ukończyło prowadzone przez Instytut programy "Otwarcia Wrót", "Przewodnicy", "Linia życia" i inne. Ponadto szacuje się, że ponad dwa miliony ludzi na całym świecie korzysta z ćwiczeń Hemi-Sync® na kasetach magnetofonowych, wszyscy bez większej zachęty i reklamy.

W ostatnich latach ukazało się wiele publikacji opisujących działalność Instytutu Monroe. Opublikowanych zostało kilkanaście książek tematycznie powiązanych z działalnością Instytutu, takich jak np. "Używać cały mózg" Ronalda Russella czy trylogia R. Monroe ("Podróże poza ciałem", "Dalekie Podróże" i "Najdalsza podróż") wydane nakładem Doubleday.

Prywatny i publiczny kierunek działania Instytutu:

– nie praktykuje i nie promuje żadnej wybranej religii. Jednakże, nie jest to próbą odciągnięcia kogokolwiek od wybranego przez niego systemu wierzeń religijnych.

– nie popiera żadnej wybranej partii czy organizacji politycznej. Również nie jest to próbą odciągnięcia kogokolwiek od pozycji, jaką może w niej zająć.

– nie preferuje żadnych poglądów dotyczących rasy, wieku czy płci.

– pomaga powiększać osiągnięcia wszystkim, którzy próbują uzyskiwać twórcze wyniki bez względu na to kim są.

– nie poleca ani nie reklamuje żadnych produktów, procesów, organizacji czy odkryć bez specjalnego badania, znajomości i aprobaty Grupy Wykonawczej, Rady Dyrektorów lub Rady Specjalistów.

– rozważa badanie dowolnych koncepcji, technik czy idei, które mogą być udowodnione i mają moc konstruktywnych zmian nie tylko w ludzkiej ewolucji, ale również w całym ziemskim ekosystemie.

Cele długoterminowe

1. Powtórne zdefiniowanie i zrozumienie procesu zwanego snem.

Przez tysiąclecia, ludzkie cywilizacje wyznawały pogląd, że pomimo iż fizyczny umysł istnieje, to świadomość i percepcja z nią związana oraz racjonalna myśl i kontemplacja nie są z nim powiązane.

Ponieważ współczesna nauka odrzuca wszystko to, co niematerialne i nieuchwytne, więc naukowcy uznali, że sen jest stanem, w którym odbywa się odbudowa i odmładzanie organizmu. Natomiast odchylenia takie jak sny, nieświadomość, superświadomość, idee i inspiracje uznano za proste nie kontrolowane dysfunkcje tej podstawowej aktywności.

Przez ostatnich 30 lat Instytut przebadał wiele tysięcy indywidualnych, ale bardzo znaczących faktów, z których wynika, że ludzki umysł – świadomość naprawdę może istnieć w takim samym lub nawet większym stopniu bez żadnych sygnałów z ciała fizycznego. Najważniejsze jest to, że aktywność mentalna nie znika w czasie fizycznego czuwania, ale jest głęboko ukryta w podświadomości.

Powyższy pogląd został przyjęty przez Instytut w ostatnich latach, w wyniku zastosowania dodatkowego wyposażenia monitorującego działalność mózgu w prowadzonych badaniach. Otrzymane rezultaty wyraźnie wskazują na to, że w trakcie różnych stanów samodzielnie kierowanej świadomości badanych i praktykowanych latami przez Instytut, ciało fizyczne znajduje się w różnych typowych stanach snu.

Umysł świadomy – ciało śpiące.

Jeżeli jest to poprawnym wnioskiem, to pojawia się wiele pytań dotyczących aktywności umysłu podczas typowego snu, który nie jest tematem badań prowadzonych przez Instytut. Poniżej przedstawiono niektóre z nich:

– Jeżeli umysł jest faktycznie świadomy w czasie snu, to gdzie umiejscowiona jest świadomość? Dlaczego to nie znajduje się w naszej świadomej pamięci?

– Czym są sny i koszmary?

– Gdzie znajduje się nieświadoma część umysłu?

– Co można powiedzieć o superświadomości?

– Dlaczego ten rodzaj aktywności oddzielony jest od stanu czuwania?

– Jak się ma intuicja, pomysły i prekognicja do tego rodzaju aktywności umysłu?

– Co jest prawdziwym źródłem informacji otrzymywanej drogą przekazu niewerbalnego tzw. "channelingu"?

Odpowiedzi na te i inne pytania mogą być znalezione przez Instytut przy pomocy i współpracy innych organizacji i osób na całym świecie. Odpowiedź może spowodować gruntowną zmianę w rozumieniu funkcjonowania umysłu ludzkiego.

Być może wtedy stwierdzenie "ciało aktywne – umysł śpiący, umysł aktywny – ciało śpiące" stanie się prawdziwy.

2. W celu identyfikacji i wyizolowania form ludzkich myśli, wprowadzono pojęcie energii pola "M".

Pole M jest współczesną nazwą pewnej formy energii indukowanej świadomie lub nie przez ludzki umysł.

Historia ludzkości mówi o wielu potencjalnych zastosowaniach energii pola "M", jednak wszystkie one zostały określone jako fantazje, halucynacje, oszustwa lub pomoc ze źródeł stojących poza możliwością pojmowania przez człowieka. Można do nich zaliczyć: proroctwa, uzdrawianie fizyczne, czytanie myśli, telekinezę, oddziaływanie na materię.

Są przypadki, że współczesna nauka zaczyna badać niektóre z efektów pola "M", ponieważ są one powtarzalne. Jednakże ci, którzy próbują przeprowadzać badania doświadczalne na tym polu natychmiast zauważają brak poważnego elementu, jakim jest brak mechanizmów i aparatury umożliwiającej rejestrację i sterowanie emisją tej energii (za wyjątkiem ludzkiego mózgu). Mierzone mogą być jedynie efekty oddziaływań, natomiast sama energia nie.

Wiele wskazuje na to, że pole energii "M" jest niezależne od kontinuum czasoprzestrzennego, ponieważ energie oddziałujące w naszej przestrzeni nie mają na nią wpływu. Niektórzy wierzą, ludzki umysł jest sam w sobie zorganizowanym polem "M" i dlatego też efekty ludzkiego myślenia mogą być zmierzone, natomiast sama myśl pozostaje nieuchwytna. Przykładem może być efekt placebo, który pomimo iż dobrze poznany, nie ma racjonalnego wyjaśnienia.

Życie we wciąż rozwijającym się wieku informacji daje wiele przykładów codziennego zastosowania pola "M" bez konsekwentnej naukowej weryfikacji. Czytanie myśli, czy uzdrawianie bez leków, słów lub nakładania rąk stało się zawodem dla tysięcy ludzi.

Instytut Monroe szczególnie nadaje się do przeprowadzenia dociekliwych badań nad zastosowaniami pola "M". Personel Instytutu codziennie styka się z ludźmi uzdolnionymi na tym polu. Wielu z nich szuka w Instytucie pomocy w zrozumieniu i konstruktywnym wykorzystaniu swoich niezwykłych talentów. Inni zdobywają takie umiejętności w wyniku ćwiczeń prowadzonych przez Instytut, metodami badanymi przez ponad trzydzieści lat.

Uzdrawianie, telepatia, zdalne widzenie, wpływanie umysłem na urządzenia elektroniczne, przemieszczanie zamkniętych obiektów fizycznych czy dające się zmierzyć zmniejszanie wpływu pola grawitacyjnego są niektórymi z wielu tematów badań prowadzonych przez Instytut. Aktualnie stosowana technologia i metody badań prowadzonych w Instytucie są pragmatyczne i naukowe, z jednym wyjątkiem. Technologia ta nie potrafi jeszcze mierzyć i odbierać pola energii "M", lecz przyjmuje ona powtarzalne i kontrolowane zastosowania tej energii jako zweryfikowaną rzeczywistość.

Dlatego Instytut chce zorganizować badania nad wykorzystaniem energii pola "M", a wyniki wydać w formie umożliwiającej naukę dla wszystkich, którzy chcieliby z nich skorzystać.

3. Znajdźmy praktyczne rozwiązania powyższego, takie, które mogą być wykorzystane do przyspieszenia masowej ewolucji rodzaju ludzkiego.

BADANIA MEDYCZNE PRZY ZASTOSOWANIU TAŚM AUDIO HEMI SYNC® PODCZAS ZABIEGÓW CHIRURGICZNYCH.

Przez lata otrzymywaliśmy od wielu Osób sprawozdania świadczące o różnych korzyściach wyniesionych ze stosowania serii nagrań Hemi-Sync® o tytule „Surgical Support Series” - „Seria dla Wspierania Zabiegów Chirurgicznych”. Relacjonowane korzyści obejmowały: niższe ale stałe ciśnienie krwi; głęboki relaks; bardziej powolne i bardziej głębokie oddychanie; ból wymagał mniej, czasem żadnego leczenia; mniej znieczulenia podczas zabiegów chirurgicznych; szybszy powrót do normalnego (fizycznego) stanu świadomości; szybsze odzyskiwanie spokoju i przyśpieszanie rekonwalescencji .

Cieszymy się z powodu zawiadomienia nas o wynikach kontroli badań medycznych z zastosowaniem Hemi-Sync podczas zabiegów chirurgicznych. Wyniki były publikowane w Anaethesia, sierpień 1999 , 54 , strony 769 - 773, w artykule zatytułowanym „Hemispheric-synchronization during anaethesia” - „Synchronizacja półkul mózgu podczas narkozy”, copyright 1999, Blackwell Science Ltd.”

Przeprowadzono badania nad możliwością korzyści dla pacjentów słuchających taśm audio Hemi Sync, podczas poddawania ich zabiegom chirurgicznym pod ogólnym znieczuleniem, w Szpitalu Królowej Marii - Queen Mary’s Hospital, Sidcup , UK. W badaniach uczestniczyło 76 pacjentów, w wieku od 18 do 75 lat. Dla oznaczenia relatywnych korzyści dla pacjentów słuchających dźwięków Hemi-Sync ustalono również dwie grupy kontrolne pacjentów słuchających nagrań innych niż dźwięki Hemi-Sync. Te grupy słuchały muzyki klasycznej albo „pustych taśm”. Pacjenci byli poddawani jednej z trzech numerowanych ( ale nieetykietowanych ) nagrań odtwarzanych z komputera, wg przypadkowo (losowo) wyznaczanego numeru w tabeli. Z pośród uczestniczących pacjentów, 25 ( 15 mężczyzn , 10 kobiet ) słuchało nagrań Hemi Sync; 25 ( 9 mężczyzn, 16 kobiet ) słuchało nagrań z muzyką klasyczną i 26 ( 9 mężczyzn, 17 kobiet ) słuchało pustych taśm.

Wyniki wykazały, że pacjenci, którzy słuchali nagrań Hemi Sync wymagali znacznie mniej znieczulenia podczas chirurgii, gdy znaczących różnic nie zarejestrowano między grupą słuchającą nagrań z muzyką klasyczną a grupą słuchającą pustych taśm. Oto opis wyników z wyżej wymienionego artykułu:

"Nasze badania wykazały, że pacjenci poddani chirurgii i jednoczesnemu słuchaniu nagrań Hemi Sync, potrzebowali znacznie mniej znieczulenia niż pacjenci z porównywanej grupy, słuchający pustych taśm albo muzyki klasycznej.... Pacjenci z grupy słuchającej pustych taśm lub muzyki klasycznej wymagali przeciętnie 4,5 razy więcej znieczulenia, niż pacjenci w grupie słuchającej Hemi Sync. Ta różnica pozostawała znacząca, kiedy ponownie stosowano analizę dla kontroli znaczenia wieku i płci. ...”
( A-Z Journal, Anaestesia, Synergy).

cdn.

zrodlo:
http://www.sm.fki.pl/inde...nie_mocy_umyslu
 
 
Elli 
Administrator


Dołączyła: 10 Sty 2010
Posty: 2045
Skąd: Przyszłości
Wysłany: 2010-01-26, 17:57   

Z LISTÓW

„...Uciekłam spod noża dzięki zastosowaniu Albumów nagrań nr I i II DOW. ... W nałóg mi to weszło...
Mięśniak rozrósł się nieźle i dawał mi się we znaki. Mój lekarz po kilku miesiącach terapii stwierdził, że lepiej nie będzie i trzeba ciąć. Inny lekarz potwierdził diagnozę. Kazał zaszczepić się na żółtaczkę i pogodzić z realiami. Nie kupiłam. ....Wzięłam mój pręt energetyczny i do roboty. ... Po miesiącu wzięłam ze sobą poprzednie wyniki i lekarz zrobił kolejne USG. Popatrzył na monitor i pobiegł zajrzeć do karty, potem znowu na monitor...
Pamięta Pani , jakiej był wielkości?!! - spytał
Cztery cm...
W karcie mam to samo! A on ma teraz 2,8 cm ! ...
Po sześciu tygodniach sytuacja się powtórzyła, tym razem są 2 cm. ......
Za dwa tygodnie znowu idę..
..... - Może się zmniejszył - mówię nieśmiało...
To się nie zdarza , nie przed menopauzą...
Patrzy na mnie tak, że czuję się, jak mały humanoid. Wyobrażam sobie jego minę, gdybym opowiedziała mu o „pręcie”.....
1,5 cm! ....
I za dwa tygodnie
- 0 cm !!!
Chce mi się płakać z radości.
Opowiem Wam jeszcze jedną ważna rzecz. Śnię. Jestem w rzeźni. Rzeźnik zabija przerażone zwierzątko. Biorę udział w tym. Uczucie mam okropne. Budzę się cała spocona. Postanawiam nigdy więcej nie jeść zwierząt. Być może jedzenie mięsa miało nawet związek z moimi nowotworami? ...” Ewelina

Przy pomocy ćwiczeń z Albumu I i II DOW wyleczyłam się całkowicie z alergii.....” Iza

Przytaczamy treść dwóch z wielu podobnych listów, trafiających do nas, dla dodania chorym otuchy i nadziei.

Wiele wyników badań nad pozytywnym oddziaływaniem Hemi-Sync® zamieszczają również różne placówki terapeutyczne i szpitale z USA , Wielkiej Brytanii, Niemiec na stronach www (w języku angielskim)


Inne opracowanie na temat Hemi-Sync

Developed by The Monroe Institute

Okazjonalnie otrzymujemy zapytania od różnych Osób, pragnących dowiedzieć się, jak Hemi-Sync® daje się porównać do innych produktów dla mózgu i umysłu, o których słyszeli.
To byłoby nieodpowiednie byśmy komentowali inne technologie, czy produkty. Możemy natomiast podzielić się tym, co wiemy o Hemi-Sync®.

Robert Monroe był prekursorem prac nad wzorami dźwięków do synchronizacji półkul mózgu (Hemi-Sync®), zainspirował technologię i produkcję produktów dla mózgu i umysłu.

Hemi-Sync® jest technologią dźwiękową, której przyznano 3 patenty. Rozprowadzono już miliony nagrań „Hemi-Sync”® w wielu rejonach świata. Są one uznawane jako wysoko efektywne, bezpieczne, z technologią sprawdzoną przez długi okres czasu.
Ulepszanie skuteczności Hemi Sync® było nieustannie rozwijanym procesem, w który TMI był mocno zaangażowany. Dzisiejszy Hemi-Sync® został wysubtelniony dzięki ponad 40 letnim badaniom oraz rozwojowi. Jest popierany przez liczne badania, raporty, artykuły i świadectwa dostępne np. na ogólnoświatowych stronach www.blackwell.science.com. Badania naukowe i kliniczne udowodniły efektywność Hemi-Sync®.

Instytut Monroe został honorowany do przyjęcia zaproszenia przez Instytut Nauk Umysłowych i stania się Partnerem Strategicznym - IONS. Jako Strategiczny Partner, TMI współpracuje z IONS w obszarach edukacji i badań.

Przez lata, proces Hemi Sync® rozwijał się, aż do wielkiego nagromadzenia danych na temat sygnałów Hemi-Sync® - "Projektant miksował " precyzyjnie częstotliwości dźwięków, kształtując optymalną efektywność dla odpowiedniego zastosowania. To miksowanie przez projektanta jest uzupełniane specjalnymi częstotliwościami dźwięku, co umożliwia osiągnięcie pożądanego rezultatu. I to jest " klucz " do efektywności Hemi-Sync® . ( zob. Fale Mózgowe ).

W wyniku kontynuacji badań Hemi-Sync® wytworzono wiele różnych nagrań muzycznych dla specjalnych zastosowań, jak skupianie uwagi, redukcja stresu, medytacja, ulepszanie czy wykorzystanie czasu snu, kontrola bólu i tak dalej. Są również dostępne inne nagrania Hemi Sync®, jak serie ( z ćwiczeniami ułożonymi progresywnie ) takie jak „Doznawanie Otwarcia Wrót” - program do trenowania eksploracji stanów świadomości w domu.

Programy i nagrania „Hemi-Sync”® mają na celu, przede wszystkim, pomóc, przy dłużej trwającym i systematycznym ich stosowaniu, w kierowaniu i panowaniu nad umysłem, większym samopoznaniu siebie i bogactwa własnego umysłu, własnej świadomości, a dopiero w oparciu o to opanowanie i o to ubezpieczenie - w osiąganiu dalszych celów, które właśnie wtedy mogą stawać się możliwe, bez szkód dla własnego zdrowia psychofizycznego.

Nie polecamy stosowania Hemi-Sync® w kombinacji z innymi urządzeniami wpływającymi na aktywność mózgu.

„Praca Roberta Monroe jest oparta na ponad 40 latach badań, jej efektywność została wypróbowana na ogromnej ilości ludzi i mamy wiele dostępnych sprawozdań od szczęśliwych klientów oraz raportów z różnych Placówek, Klinik i Instytucji. Najlepsze względy” V-ce Prezydent Teresa West.

The Monroe Insitute

Instytut Monroe jest organizacją badawczo-rozwojową i edukacyjną prowadzącą badania nad funkcjonowaniem ludzkiego umysłu, z wykorzystaniem interdyscyplinarnego spojrzenia naukowego.
Instytut oferuje opatentowaną technologię dźwiękową zwaną Hemi-Sync®, opartą na naturalnym funkcjonowaniu mózgu, wykorzystującą złożone dudnienia różnicowe do indukowania częstotliwościowej odpowiedzi mózgu oraz zestaw dźwięków nazwanych różowym szumem.

Stworzone przez Roberta A. Monroe programy Hemi-Sync, są dźwiękowo prowadzonymi zestawami ćwiczeń, które obejmują dźwięki Hemi-Sync, ćwiczenia relaksacyjne, oddechowe, jak również sugestie słowne i prowadzone głosem wizualizacje. Wszystko to zostało delikatnie połączone dla wprowadzenia ćwiczącego w pożądany stan.
Programy Instytutu pomagają w lepszym zrozumieniu natury świadomości i procesów w niej zachodzących poprzez praktyczne poszukiwania i osobistą eksplorację.

Robert Allan Monroe

Syn lekarki i profesora uniwersytetu. W wieku czterech lat zaczął uczęszczać do szkoły państwowej w Lexington w Stanie Kentucky. Naukę zakończył na Uniwersytecie Stanowym Ohio. Studiował historię i nauki ścisłe, miał zainteresowania medyczne, inżynierskie i artystyczne. Po ukończeniu studiów w 1937 r. pracował jako pisarz i dyrektor w stacjach radiowych Ohio WHK w Cleveland oraz WLW w Cincinnati.

W 1939r. przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie stworzył swój pierwszy program radiowy ROCKY GORDON. Przez jakiś czas pracował w agencji Donohue & Co. jako kierownik produkcji radiowej, po czym utworzył własną korporację zwaną RAM Enterprises. Korporacja zaczęła produkcję sieciowych programów radiowych i kontynuowała ją do roku 1956 r. W tym okresie Korporacja produkowała 19 programów tygodniowo m.in. quizów TAKE A NUMBER, MEET YOUR MATCH, czy programów dramatycznych HIGH ADVENTURE, NIGHTMARE, SCRAMBLE, STORY TIME, RADIO NOVELS, MGM SCREEN TEST, MOODY SPEAKIN i THRILL SEEKER. W tym czasie przez ponad dwa lata R. Monroe pracował również jako członek zarządu i wiceprezes w Mutual Broadcasting System. W tym okresie życia był on opisany w WHO IS WHO oraz na łamach wielu innych magazynów i czasopism. Ponadto stał się znany jako kompozytor tematów muzycznych dla radia i telewizji.

W 1956 r. jego Korporacja zmieniła profil działalności i zakupiła dwie stacje nadawcze w Winston Salem i Durham w Karolinie Północnej. Sześć lat później została zakupiona trzecia stacja nadawcza w Richmond w Wirginii. W tym czasie została też zmieniona nazwa korporacji na Monroe Industries, Inc. W 1963 r. Spółka zajęła się telewizją kablową i utworzyła Jefferson Cable Corporation, która budowała systemy telewizji kablowej w Charlottesville i Waynesboro, w Wirginii.

Początki zainteresowań Monoe ludzką świadomością datuje się na rok 1956, kiedy stworzył on mały program badawczy w swojej nowojorskiej firmie. Badania miały na celu określenie możliwości nauczania przez sen. W 1958 r. jako kluczowy wynik eksperymentów pojawił się mało znany stan świadomości, polegający na doznaniu przebywania poza ciałem fizycznym. Grupa badawcza nazwała ten stan OBE (Out of the Body Experience - doświadczenie przebywania poza ciałem), które to określenie występuje we współczesnej literaturze.

W wyniku tych doświadczeń R. Monroe i jego grupa zaczęli pracę nad znaczeniem i metodami indukowania i kontroli tej i innych form stanów świadomości w swoim laboratorium, którą kontynuowali przez kolejne lata. W swojej pracy badawczej wykorzystywali doświadczenie w tworzeniu efektywnych form dźwiękowych. Stopniowo ich wysiłek zaczął dawać wymierne rezultaty, które przyciągały ludzi z całego świata niezależnie od wykształcenia i poglądów, np. nauczycieli, lekarzy, psychologów, psychiatrów, duchownych, naukowców i inżynierów. Na opracowane przez siebie metody indukowania i kontrolowania różnych stanów świadomości R. Monroe uzyskał trzy patenty, które opatrzone są znakiem produktu Hemi-Sync® i znane na całym świecie.

FALE MÓZGOWE

Poniższy artykuł ma na celu przybliżenie kwestii fal mózgowych nie tylko tym, którzy jeszcze nie znają, lub nie stosują Hemi-Sync®, ale być może również wielu użytkownikom, nie do końca zaznajomionym z tym wynalazkiem. Dlatego przyjrzymy się kolejno, kilku ważnym sprawom:
1. Charakterystyce półkul mózgowych i ich wzajemnemu oddziaływaniu,
2. Na czym polega zwiększona kreatywność ?
3. Czym właściwie jest fala mózgowa? Zależność różnych stanów świadomości, również stanów
zwiększonej kreatywności, od działania mózgu i od fal mózgowych. To wszystko jest bardzo istotne dla
wyjaśnienia związku pracy mózgu z naszym funkcjonowaniem. Dopiero wtedy łatwiej będzie opisać temat
4. Czym są, jak wpływają, kiedy skutkują niezwykłe dźwięki Hemi-Sync® i dlaczego warto ich słuchać?

FUNKCJE PÓŁKUL

W ostatnich latach dosyć nagłaśniana była sprawa różnic między dwiema półkulami mózgowymi i jakkolwiek stała się znana, dla kompletnego omówienia tematu warto o tym wspomnieć. Przede wszystkim, należy wziąć pod uwagę, że procesy wewnątrz mózgu przebiegają równolegle w prawej i lewej półkuli i są poddawane wzajemnej kontroli i obróbce. Prawie nigdy nie dochodzi do takiego stanu, w którym używamy wyłącznie jednej z półkul. Tak więc, tylko dla zaakcentowania różnicy między nimi, można powiedzieć, że półkule spełniają odrębne funkcje.
Jedna z nich (zazwyczaj prawa) odpowiada za nasze uzdolnienia artystyczne. Dzięki niej powstają nowe koncepcje i pojęcia. Jej aktywność wiąże się z rozumowaniem abstrakcyjnym, z całościowym (holistycznym) postrzeganiem danego zagadnienia, czy problemu. Swoistym językiem p.p. jest sztuka, jako przejaw wewnętrznych odczuć, doznań i idei. Interesującym i intrygującym aspektem p.p. jest jej związek z intuicją i doznaniami transcendentalnymi*. Osoby, u których przeważa aktywność p.p. miewają trudności z odnalezieniem się w społeczeństwie, które z przyczyn kulturowych przywykło do posługiwania się w większym stopniu lewą półkulą - p.l. (Bywa też, że większe trudności z prawopółkulowcem ma jego otoczenie, aniżeli on sam.)

Nietrudno domyślić się, że działalność p.l. łączy się z myśleniem logicznym, sekwencyjnym. Widzenie danej kwestii w sposób fragmentaryczny, przesadne skupianie uwagi na detalach, to efekt posługiwania się w większym stopniu p.l. Poza tym ta część mózgu odpowiada za zdolności matematyczne i językowe. Zdolności te są niezbędne - rzecz jasna. Trudno jednak wyobrazić sobie, jak mogłoby wyglądać życie ludzi, gdyby używali wyłącznie takich sposobów. Działanie lewej półkuli w pojedynkę, przy podejmowaniu niektórych decyzji, przypominałoby działanie komputera.
Ponieważ w kulturze zachodniej, korzystamy na co dzień w większości z takich umiejętności, przestawienie się na działalność prawopółkulową stało się celem dla wielu ludzi. Jednak nie można przecież stwierdzić, że prawa półkula jest w stanie przetwarzać i syntetyzować koncepcje, czy odczucia, które w niej powstają, w taki sposób, by stały się one użyteczne. Czy kiedykolwiek przydarzyło Ci się wiedzieć coś, mieć pomysł, znać sposób najczęściej podczas snu, a po obudzeniu się, lub na drugi dzień, nie móc przypomnieć sobie szczegółów ? Być może zdarzyło Ci się też innym razem mieć przekonanie, że możesz zrobić bardzo wiele - jesteś przecież człowiekiem aktywnym - możesz wykonać lub wykonywać każde zadanie, nie wiesz tylko jakie ?

Dopiero dzięki współpracy p. lewej z prawą, informującą o aspektach, których komputer (czyt. lewa półkula) nie ma możliwości objąć w całości, mózg-umysł * podejmuje w końcu decyzję. Jakkolwiek półkule współpracują ściśle ze sobą, i w zasadzie nie dochodzi do ich niezależnego działania, to jednak można mówić o dominacji jednej z nich, a podjęta decyzja, jest zazwyczaj uzależniona od przyzwyczajeń. Kiedy wynika z przewagi działania prawej półkuli, może być np. bardziej intuicyjna, a niekiedy irracjonalna, choć niekoniecznie nietrafna. Gdy decyzja jest zbyt wylogizowana, bez szczególnego uwzględnienia na przykład jakiegoś uczucia, wówczas można podejrzewać o dominację lewą półkulę.
Wzajemna wymiana informacji jest procesem ogromnie złożonym, lecz uchwycenie różnic w funkcjonowaniu półkul, może pomóc w zrozumieniu stanów twórczości, w których nowe rozwiązania rodzące się w prawej półkuli, mogą zostać zrealizowane po zinterpretowaniu przez półkulę lewą.

ZWIĘKSZONA KREATYWNOŚĆ

Czy człowiek twórczy może stać się bardziej twórczy ?

Fakt, że nie ma wytyczonych granic ludzkich możliwości, właściwie już jest odpowiedzią.
Natomiast mówiąc o zwiększonej kreatywności, nie chodzi wyłącznie o zwiększenie zdolności twórczych w jednej tylko dziedzinie. Przy wyjaśnianiu tego, na czym polega zwiększona kreatywność zastanówmy się nad dwiema sprawami:
1/ Dlaczego ludzie z umysłami genialnymi często zaniedbywali różne sfery życia ?
Każdy z nich żył w specyficznej sytuacji i być może radził sobie w sposób najbardziej optymalny. Toteż nie można przypisywać tej skłonności wszystkim geniuszom. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że jeżeli coś takiego w przypadku człowieka twórczego miało, lub ma miejsce, a wiemy, że tak bywa często, bardziej stosowne będzie zajęcie się drugim pytaniem: 2/ Skąd biorą się tego rodzaju defekty ? Przeznaczenie niemal całej energii na rozwój jednej zdolności, w jakiś sposób owe braki wyjaśnia. Szczęściem jest, iż w miarę rozwoju sposobów gospodarowania zasobami energetycznymi człowieka i planowania, badacze tego problemu dostrzegli, że ogromne znaczenie w podwyższaniu poziomu kreatywności ludzkiej odgrywa czynnik spójnego, synchronicznego działania półkul mózgowych. Jest zatem prawdopodobne, że za wspomniany wyżej defekt niektórych genialnych umysłów, winne jest niekompletne wykorzystywanie mózgu, polegające na szczególnym zaangażowaniu się w dające przyjemność hobby (zdecydowana przewaga prawej połowy mózgu).
Obecnie zaleca się wykonywanie specjalnych ćwiczeń synchronizujących podczas lekcji, by uczniowie mogli „całościowo” korzystać z mózgu.

CZYM SĄ FALE MÓZGOWE ?

Chemia i elektryczność w organizmie.

Możemy przyjąć założenie, że umysł jest tworem niezależnym od mózgu. Istnieje nawet sporo danych wydających się tę tezę potwierdzać, lecz w tym artykule nie będziemy tego rozważać. Skupimy się raczej na stronie fizjologicznej procesów psychicznych. Bez względu na to, czy przyjmiemy pogląd materialistyczny, czy metafizyczny w sprawie tychże procesów psychicznych, ostatecznie i tak zachodzą one w mózgu, lub wywołują w nim prądy nerwowe, by móc następnie realizować się za pośrednictwem naszych mięśni. Czym są te prądy nerwowe?

Jak wiadomo życie, czyli funkcjonowanie każdej komórki, polega na przyswajaniu pewnych substancji i wydalaniu innych, które powstają wskutek przemian chemicznych w tej komórce. Takie wewnątrzkomórkowe reakcje, zwane metabolizmem są przyczyną wytwarzania się napięcia elektrycznego i odwrotnie - napięcie elektryczne podane komórce, powodując przepływ prądu przez nią, zmienia jej skład chemiczny. W zależności od rodzaju komórki, napięcie, które wytwarza, ma odpowiednią wielkość i czas trwania. Komórki nerwowe - neurony, które głównie nas interesują , również podlegają takim prawom. Ich celem jest przesyłanie sygnałów nerwowych w obrębie całego organizmu. Pojedynczy sygnał lub impuls to nic innego jak miniaturowe wyładowanie elektryczne na połączeniu komórek (połączenie synaptyczne). Zarówno bodźce odbierane przez nas, jak i nasze reakcje są nierozerwalnie związane z aktywnością komórek nerwowych zorganizowanych w system. Ten system - układ nerwowy wykonuje ogromną pracę przez całe życie. Powoduje to wydatkowania wielkich ilości energii w formie metabolizmu. Oczywiście wymaga to dostarczenia komórkom również wielkiej ilości tlenu; podczas spoczynku jest to około Ľ całkowitego zapotrzebowania na tlen przez organizm. Układ nerwowy podzielony jest na dwie główne części: u. ośrodkowy (mózg i rdzeń kręgowy) i u. obwodowy, który łączy z u. ośrodkowym receptory i efektory (część odbiorczą i część wykonawczą) w całym ciele. Ponieważ w tym artykule koncentrujemy się na podłożach reakcji, toteż zajmiemy się tym układem, który sprawuje kontrolę nad całym organizmem czyli u. ośrodkowym. Układ ten (mózg i rdzeń kręgowy) to w rzeczywistości ogromne skupisko miniaturowych komórek nerwowych. Wiele z nich pozostaje w stanie aktywności (tzn. przesyła impulsy) w każdym połączeniu synaptycznym. Ta aktywność czyli droga danego impulsu przez mózg obejmuje dziesiątki tysięcy neuronów w ciągu jednej sekundy, tworząc niejako falę potencjału (napięcia) elektrycznego. Jeśli zdarzy się, że czoło takiej fali dotrze do punktu w którym powstało, może wytworzyć się obwód dodatniego sprzężenia zwrotnego. Potencjał ten zwany falą mózgową jest zmienny i odzwierciedla następujące po sobie stany pobudliwości i refrakcji neuronów.

Bodźce odbierane i fale mózgowe.

Każdy bodziec działający na narządy receptorowe (zmysły) - są to zazwyczaj całe sekwencje impulsów elektrycznych - biegnie neuronami jako sygnał nerwowy do układu ośrodkowego, tworząc w nim swego rodzaju zakłócenie. Ponieważ jednak sygnały te powstają w wielu różnych narządach odbiorczych w naszym ciele, owo zakłócenie stanowi zatem zintegrowaną informację, np. o różnych cechach obserwowanego zmysłami obiektu. Przemieszczając się przez ośrodki kory mózgowej odpowiedzialnych za interpretowanie kształtu, koloru, ciężaru, temperatury i innych właściwości, informacja ta jest przez te ośrodki dekodowana. W zależności od siły i rodzaju bodźców, przyczyniają się one do pobudzenia lub uspokojenia systemu nerwowego. Odpowiednie dawki bodźców pobudzających stymulują, lecz zbyt nasilone nadwerężają go i mogą stać się przyczyną uszkodzeń, lub zaburzeń w funkcjonowaniu, jak to ma miejsce w wypadku długotrwałych sytuacji stresowych. Z kolei niedostateczna stymulacja prowadziłaby do apatii i otępienia. W ogólnym ujęciu, zespół odbieranych doznań to ogromna ilość sygnałów elektrycznych, które po dotarciu do układu ośrodkowego wpływają na obraz fali mózgowej, zmieniając jej kształt, amplitudę i częstotliwość. Zespół naszych doznań to nie tylko czynniki zewnętrzne. Duże znaczenie mają wypracowane, czy nieświadomie przejęte przez nas postawy, a także potrzeby i dążenia w danej chwili. Dlatego fale mózgowe mogą nam powiedzieć wiele nie tylko o „mechanicznym” podłożu doznań, lecz także o sferze psychicznej, skłonnościach, uzdolnieniach, uczuciach, pobudliwości. Metoda elektrycznego rejestrowania i mierzenia fal mózgowych za pomocą elektroencefalografu (EEG) stała się jednym z najskuteczniejszych sposobów badania funkcji mózgu. Obecnie istnieje nawet możliwość pomiaru działalności mózgu z niewielkiej odległości.

Wnioski.

Badania prowadzone nad związkiem fal mózgowych z psychiką pozwoliły na ustalenie wniosków, z których wynika, że:

Każdemu stanowi świadomości towarzyszy emisja specyficznych fal bioelektrycznych, które różnią się od siebie częstotliwością, amplitudą i kształtem.
Pewne stany świadomości charakteryzują się występowaniem typowych dla tych stanów wzorów fal ( np. w poszczególnych fazach snu ). Dzięki temu istnieje możliwość wykrywania nieprawidłowości i zaburzeń w działaniu mózgu.
Prace badawcze nad wywoływaniem fal mózgowych przy pomocy technologii HEMI-SYNC®, pozwoliły wyodrębnić i zbadać specyfikę kilkudziesięciu stanów świadomości, które w normalnych warunkach występują bardzo krótkotrwale i rzadko.
Podczas stanów pobudzenia, wytwarzane są fale o dużej częstotliwości, zaś stanom odprężenia towarzyszą fale o wolniejszym rytmie.
Osoby o uzdolnieniach intelektualnych łatwiej wytwarzają różnorodne fale mózgowe, w zależności od wykonywanego zadania i stosownie do sytuacji w jakiej się znajdują, aniżeli osoby mniej uzdolnione.
Zdolniejsi wytwarzają również większą ilość fal o rytmie wolniejszym, tzw. fale alfa.
Podczas wytwarzania przez mózg fal o wolnym rytmie, procesy odnowy w organizmie przebiegają nawet kilkakrotnie szybciej.
Amplituda fal mózgowych rejestrowana osobno dla każdej z półkul zmienia się w zależności od charakteru zadania, co wskazuje, która ze stron mózgu jest dominująca dla danej czynności.
Niektóre osoby nauczyły się zbytnio polegać na jednostronnej aktywności mózgu i nie potrafią skutecznie zastosować takiego sposobu działania, jaki jest najodpowiedniejszy w danym momencie.

Wpływ na własne fale.

Trudno tutaj mówić o tym, w jakim stopniu działalność całego systemu nerwowego uzależniona jest od struktury genetycznej, wychowania, czy doświadczeń z przeszłości. Zapewne są takie uwarunkowania. Ale czy determinują one nasze myślenie, predyspozycje, uczuciowość, a więc prawie całe życie? Przeprowadzono szereg badań, których celem było ustalenie, czy można wyćwiczyć się w dowolnym zwiększaniu, lub hamowaniu aktywności którejś z półkul. Jedna z metod, jaką posłużono się podczas tych badań polegała na dostarczaniu bezpośrednio do mózgu przyjemnych bodźców, gdy tylko aktywność wywoływanych fal zaczynała zmieniać się w zamierzonym kierunku. To, czy mózg otrzyma przyjemne bodźce czy też nie, zostało całkowicie uzależnione od tego, czy potrafi zmieniać rytm swoich własnych fal. Dzięki tej procedurze można było zwiększyć dwukrotnie amplitudę fal wywołanych przez mózg, lub stłumić je całkowicie. (Chase, 1973). Oczywiście eksperymentowano na różne sposoby. Dla nas wszakże jest najważniejsze, że nasze możliwości wpływania na aktywność bioelektryczną mózgu jednak istnieją.
Skoro wiemy już o różnicach między półkulami mózgu, o ich aktywności mierzonej w postaci fal, o związku jaki istnieje między tymi falami a stanami naszej psychiki oraz o tym, że możemy wyćwiczyć się w kierowaniu naszymi własnymi falami, spróbujmy zająć się rzeczą, która nas najbardziej interesuje w tym artykule, czyli wpływem na podwyższenie kreatywności, zgodnie z własnymi zainteresowaniami, czy życzeniami.


Od dawna badacze zastanawiali się nad tym, co czyni jednych ludzi bardziej uzdolnionych od innych. Przyczyniało się to do rozwoju różnych technik , opierających się na wynikach badań, a mających na celu rozwijanie zdolności poprzez zmienianie swoich fal mózgowych.

Z pewnością czynnikiem mającym bardzo duże znaczenie dla poprawy skuteczności naszych działań, bez względu na to, do jakiej dziedziny życia się to odnosi, będzie większa aktywność obydwu półkul, a raczej lepsza ich współpraca czyli - jak to często się nazywa - synchroniczne działanie półkul. Podczas takiego działania emitowane fale przybierają symetryczny układ na prawej i lewej części mózgu. Załączony rysunek przedstawia wzory takich zsynchronizowanych fal, rejestrowanych na komputerowym elektroencefalografie (opisy obok rysunku).
Poza samą synchronizacją istotny jest również rodzaj fali, zgodnie z tym, co zostało powiedziane wcześniej o „wyglądzie” fali i jej związku z różnymi stanami umysłu. Dźwiękowa technologia Hemi-Sync®, (nazwa pochodzi od hemispheric synchronization, czyli synchronizacja półkulowa), którą za chwilę się zajmiemy, jako narzędzie niezwykle pomocne do rozwijania stanów twórczej aktywności i nie tylko zresztą, doskonale łączy element synchronizacji z elementem odpowiedniego „wzoru” fali mózgowej.

KROK KU PRZYSZŁOŚCI

Fundatorem placówki, w której powstał Hemi-Sync®, był Robert Allan Monroe (foto), amerykański przedsiębiorca i badacz, który zasłynął przede wszystkim ze swych książek, stanowiących głównie zbiór jego relacji z niezwykłych doznań OBE (out of the body experiences, termin, który jest już stosowany powszechnie, nie tylko w literaturze parapsychologicznej, oznaczający doznanie przebywania poza fizycznym ciałem). Monroe nie działał sam. Początkowo otoczony był przyjaciółmi, którzy podobnie jak on interesowali się świadomością i umysłem. Oddziaływanie na umysł jest sprawą poważną, wymagało zorganizowania rzetelnych badań prowadzonych przez wysokiej klasy fachowców, dlatego w pracach nad świadomością i wpływem dźwięku na człowieka brali udział fizycy, chemicy, biolodzy, lekarze, psychologowie i specjaliści innych nauk; tworzono bowiem nie tylko skuteczne, ale i bezpieczne narzędzie. Prace wymagały koordynacji szczególnie elektroakustyków i psychoneurologów. Niektórzy ze specjalistów, np. prof. Charles Tart - światowy autorytet w zakresie badań nad świadomością, do dzisiaj pozostają pracownikami, członkami, lub są związani z IM i cieszą się jubileuszem 40-lecia prac badawczych.

Najważniejsze - dźwięki.

Ponieważ dokładne opisanie mechanizmu działania Hemi-Sync®, tego w jaki sposób te dźwięki są odbierane przez ośrodki w mózgu, zajęłoby zbyt dużo miejsca, zajmiemy się tymi informacjami, które są niezbędne dla użytkownika.
Najprostszym sposobem zaprezentowania działania Hemi-Sync®, jest odwołanie się do modelu dwóch fal akustycznych różniących się od siebie częstotliwością i nachodzących na siebie, w wyniku czego powstaje efekt trzeciego dźwięku. Ponieważ w przypadku Hemi-Sync®, te dwie fale docierają do uszu słuchającego (niezależnie do każdego ucha), przyjmując oczywiście postać sygnału elektrycznego w układzie nerwowym, ów trzeci dźwięk stanowi już wytwór mózgu i także jest sygnałem elektrycznym. Należy pamiętać, że jest to jedynie model działania. W rzeczywistości, zarówno częstotliwość, amplituda i kształt fal dźwiękowych Hemi-Sync®, podanych do prawego i lewego ucha różnią się w taki sposób, by „trzeci sygnał” wytwarzany przez mózg (wypadkowa sygnałów płynących do prawego i lewego ucha), posiadał cechy identyczne jak fala mózgowa danego stanu świadomości, którą Hemi-Sync® ma wywołać.

By proces ten zaistniał, musi zostać spełniony podstawowy warunek: akceptacja przez układ nerwowy zmiany stanu świadomości (a dokładniej przez jego część zwaną u. siatkowatym aktywującym, która zawiaduje zmianami stanów świadomości). Dopiero wtedy staje się możliwa zmiana fal mózgowych w odpowiedzi na słyszane bodźce, które tę zmianę fal narzucają. Słuchanie Hemi-Sync® dostarcza informacji dla układu siatkowatego, ponieważ unikalne formy dźwięków Hemi-Sync® akceptowane są przez ten układ jako formy fal mózgowych. Informacja ta charakterem, jakością i cechami odpowiada stanowi świadomości reprezentowanemu przez daną formę sygnałów Hemi-Sync®. Jeżeli bodźce wewnętrzne (uczucia, postawy czy wierzenia) i zewnętrzne (sensoryczne) nie są w konflikcie z tą informacją, to układ siatkowaty zmienia stany świadomości tak, aby dopasować je do stymulacji sygnałami Hemi-Sync®. Jest to naturalną funkcją homeostazy. Mózg automatycznie i aktywnie reguluje wszystkie funkcje organizmu w taki sposób, aby podtrzymać homeostazę, która jest rodzajem wewnętrznej równowagi. Próbując podtrzymać homeostazę, układ siatkowaty w naturalny sposób, przez cały czas monitoruje i nakazuje utrzymanie trwających stanów falowej aktywności kory mózgowej (chyba, że zostanie dostarczona nowa informacja ze źródeł wewnętrznych lub ze zmysłów, na którą trzeba zareagować). Dzięki temu, że charakterystyki pola dźwiękowego Hemi-Sync® podobne są do charakterystyk fal mózgowych, układ siatkowaty inicjuje powtarzanie przez korę mózgową informacji niesionej przez sygnały Hemi-Sync®, gdyż „wierzy”, że informacja niesiona przez te sygnały pochodzi od aktualnej aktywności falowej mózgu. W miarę upływu czasu układ siatkowaty monitoruje środowisko wewnętrzne i zewnętrzne oraz stan świadomości w celu stwierdzenia czy zachodzi konieczność dostosowania się do nowych warunków. Dopóki nie występują konflikty, układ siatkowaty kontynuuje dostosowywanie charakteru, jakości i cech stanu świadomości do informacji niesionych przez sygnały Hemi-Sync®.

Oprócz najistotniejszych, złożonych dźwięków Hemi-Sync® wpływających na obraz fali, niemałą rolę odgrywają czynniki pomocnicze, takie jak szum różowy lub szum biały*, a także muzyka lub słowa prowadzącego. Wspomagają one działanie dźwięków głównych, a w przypadku muzyki mamy do czynienia, dodatkowo, z aspektem emocjonalnym, oraz stanu świadomości uaktywniają taką pożądaną zmianę. Jednak na takie „przyzwolenie” składa się cały rytmem stymulującym pracę serca*. Wszystkie elementy połączone są w taki sposób, by procedura przechodzenia w pożądany stan umysłu była stopniowa i przyjemna. Hemi-Sync® nie zawiera natomiast żadnych sugestii podprogowych, nie powoduje uzależnienia od dźwięków i w każdej chwili można zaprzestać słuchania.

Warunki działania

W zasadzie Hemi-Sync® przyzwolenie u. siatkowatego na zmianę szereg czynników:

1/ pora dnia, lub nocy. Wiadomo że podatność na takie zmiany ulega wahnięciom, co jest zależne od działalności u. siatkowatego i jest różna u różnych ludzi.
2/ chęć do słuchania Hemi-Sync®, czyli nastawienie wewnętrzne.

3/poczucie komfortu i bezpieczeństwa w czasie słuchania. Podczas słuchania o nieodpowiedniej porze, osoby które nie umieją relaksować się na życzenie, mogą mieć poczucie niewygody uniemożliwiającej ćwiczenie.
4/ motywacja; to również nastawienie wewnętrzne. Bardzo często zdarza się, że jest ona tak nasilona, że nie pozwala ćwiczącemu na pełny relaks, i komfort.
5/ wytyczenie, lub ustalenie własnego kierunku działań, albo celu; nie jest to warunek konieczny do zadziałania Hemi-Sync®. Bez tego Hemi-Sync® oddziałuje także, lecz należy pamiętać, że bierne słuchanie powoduje relaks, sen, lub inny korzystny stan świadomości. Natomiast, by ćwiczenia przyniosły zamierzony efekt, potrzebne jest zaangażowanie.

Co prawda efekty zawarte w Hemi-Sync® przyczyniają się do usunięcia różnego rodzaju przeszkód i prowokują cały ustrój do odprężenia i zmiany stanu świadomości, to jednak warto uwzględnić powyższe czynniki, by zoptymalizować oddziaływanie dźwiękowe.

Zazwyczaj po kilkuminutowym słuchaniu Hemi-Sync®, w efekcie sprzężenia zwrotnego mózg sam generuje falę, powodowaną przez nagranie. Częste słuchanie stanowi swego rodzaju trening w wytwarzaniu różnych fal mózgowych i po dłuższym czasie stosowania można nauczyć się wywoływać je bez użycia Hemi-Sync®.

Cudów nie ma. (?)

Bez względu na to, czym się kto zajmuje, bombardowany jest bodźcami stresującymi. Tempo życia pozostawia coraz mniej czasu nawet na sen. Dodatkowa, oprócz snu, dawka głębokiego relaksu, przyczynia się do częściowego usunięcia, powstających w wyniku stresu, substancji toksycznych z organizmu. Hemi-Sync® stanowi dla tego celu nieocenioną pomoc. Jednakże możliwość dowolnego wpływania na fale mózgowe, czyni ją użyteczną w o wiele szerszym zakresie.
Znalezienie godziny czasu przynajmniej co kilka dni, systematyczność, zwiększa efektywność oddziaływania tych dźwięków. Rzecz jasna - istotne jest do czego ćwiczący dąży*. Osiąganie czegoś niezwykłego może potrwać znacznie dłużej, niż realizacja mniej ambitnych celów. Skąd właściwie wiadomo, że cel został osiągnięty dzięki Hemi-Sync® ? Oczywiście nie można wykluczyć innych czynników wpływających na osiągnięcie danego celu, jednak istnieje wiele wyników porównawczych. Analiza działalności mózgu u ludzi panujących nad aktywnością mózgową, pozwala wnioskować dlaczego dążenia realizowane są szybciej. Dotyczy to także słuchających często Hemi-Sync®. Tajemnica tkwi w zespołowym, synchronicznym działaniu półkul mózgowych. To właśnie dzięki doskonałej ich współpracy zwiększają się możliwości umysłowe. Dla niektórych celów oprócz synchronizacji półkul, istotna jest także zmiana stanu świadomości na taki, w którym mogą realizować się odpowiednie procesy. Typowym przykładem może być tutaj tzw. programowanie, czyli oddziaływanie na własną podświadomość, dzięki któremu podane sugestie mogą realizować się w stanie fizycznej aktywności. Warto zauważyć także, że na wskutek synchronicznego działania półkul mózgowych słuchający ma zwiększone możliwości co do zaakceptowania, lub odrzucenia jakichkolwiek sugestii

Trochę „ science fiction”

Właściwie wszystko czym zajmowaliśmy się do tego momentu, a więc proces kierowania własnymi falami mózgowymi, jak również lepsze funkcjonowanie człowieka na skutek synchronizacji, to zjawiska dające się badać metodami naukowymi. Jak dalece te sprawy są zbadane? Napotykane podczas eksperymentów fenomeny, pokazują, że wciąż mało jeszcze wiemy o własnej duszy. Niektóre z nich przypominają dosłownie science fiction i zdają się sugerować, że nasze widzenie świata mija się z prawdą. Nie licząc rzesz ezoteryków, tylko co odważniejsi naukowcy dopuszczają się próby ich interpretacji. Oto przykład takiego zjawiska:
Osiąganie celu dzięki programowaniu siebie w odmiennym stanie świadomości, ma swoje logiczne, przemawiające do wyobraźni przeciętnego człowieka wyjaśnienie; podświadomość zacznie prowokować u nas takie reakcje w stanie czuwania, które będą sprzyjały dążeniom. Fenomen ten zaczyna wyglądać nadzwyczajnie, gdy w realizacji tych dążeń nasze reakcje i zachowania wydają się nie mieć znaczenia. Nie mając z nikim kontaktu, nie wysilając się, osiągamy cel jakby samą tylko wolą. Jedna z prób wyjaśnienia tego zjawiska odwołuje się do teorii istnienia pewnych fal. W myśl tej teorii, niezależnie od tego, czy cel zostanie osiągnięty bez udziału osób trzecich, czy też z ich udziałem, eksperymentator kontaktuje się, niekoniecznie świadomie, z osobą lub z rzeczą, za pomocą owych fal (telepatia), stwarzając w ten sposób warunki zgodne ze swoimi dążeniami. Jak dotychczas wyniki badań nad falowym oddziaływaniem umysłu nie potwierdzają tej tezy, a nawet są z nią sprzeczne. Eksperymenty z ludzkim umysłem, wyraźnie przemawiają za tym, iż istnieje on poza znaną nam przestrzenią i jest niezależny od czasu. Być może właśnie na tamtym pułapie dochodzi do wspomnianych kontaktów. Jeśli tak, to jak taki kontakt wygląda? Rozwiązanie zagadki przy pomocy znanych nam reguł może okazać się nie takie proste, a nawet niemożliwe. A może to my przyzwyczailiśmy się do określonego widzenia świata i być może wszystko jest prostsze niż się wydaje? Zdaje się, że i tutaj można skorzystać z Hemi-Sync®.

Zakończenie

Hemi-Sync® stosuje się z powodzeniem praktycznie na całym świecie, a zakres wykorzystania tej technologii, obejmuje wszystkie te dziedziny, w których ogromne znaczenie ma rodzaj fal wydzielanych przez mózg, a więc: rozwój duchowy - medytacja i inne stany świadomości, w tym eksperymenty spod znaku psi, koncentracja - skupianie uwagi, wytyczanie i programowanie własnych działań w życiu codziennym i zawodowym, poprawa zdrowia i pomoc w różnego rodzaju terapii. Ciekawostką mogą być wyniki przeprowadzonych badań nad jednakowymi pod względem IQ (ilorazu inteligencji) grupami ludzi. Wyniki potwierdziły wzrost IQ u ludzi poddanych oddziaływaniu muzyki i Hemi-Sync®, w porównaniu do słuchających samej tylko muzyki. Różnice pomiędzy tymi grupami uwidoczniły się w takim stopniu, że można było ponad wszelką wątpliwość uznać skuteczność Hemi-Sync®. Objęte ochroną patentową metody i dźwięki Hemi-Sync® stanowią obecnie wypróbowane narzędzie, a raporty z placówek terapeutycznych, szpitali, klinik, jakie napływają do The Monroe Instytute, wskazują jak bardzo jest ono użyteczne. Toteż trudno się dziwić, że miliony ludzi, dosłownie na każdym kontynencie słucha niezwykłych dźwięków, w końcu nikt nie chciałby, by ominęła go możliwość wpływania dodatnio na swój los.


Szerzej o „Gateway Experience” - „DOŚWIADCZANIE OTWARCIA WRÓT”
PROGRAMIE „HEMI-SYNC”® THE MONROE INSTITUTE USA


„Ćwiczenia w domu przynoszą szczególne korzyści” R. A. Monroe”

Robert Monroe stworzył „Doświadczenie Otwarcia Wrót” dla Ciebie. Jest to znakomity kurs, podnoszący poziom jakości życia. Obejmujący 36 ćwiczeń audio. Jego celem jest pomaganie Tobie w projektowaniu podróży poszerzonej świadomości, poza granice fizycznego doświadczenia, z uwagą, krok po kroku.
W oparciu o swoje własne, dobrze zapisane ( udokumentowane ) podróże do innych wymiarów, Robert Monroe pomaga tutaj odczuwać komfort i bezpieczeństwo w kierowaniu nauką badania nie fizycznego królestwa świadomości .
„DOW” jest progresywne z natury i każde nagranie oraz każdy album bazuje bezpośrednio na wyuczonych już technikach. Dlatego albumy powinny być używane w prawidłowej kolejności i każdy album może być stosowany jako część serii. Do nagrań z Programem „DOW” każdy otrzymuje dodatkowo pakiet instrukcji. Zawarte w tych nagraniach dźwięki „Hemi-Sync”® - to nie proste zróżnicowanie dźwięków na oboje uszu, lecz dźwięki subtelnie złożone, odpowiednio dobrane i specjalnie dostosowane do pracy umysłu (zob. ART. O HEMI-SYNC®®), przez odpowiednich specjalistów z kilku dziedzin nauki. Nasz umysł wytwarza tylko w większości fale beta, lub theta, alpha, czy gamma. Zawsze jest to jednak subtelna mieszanina różnych fal i tak subtelnie dostosowane muszą być te dźwięki dla ich korzystnego stosowania. Każdy Album nagrań zawiera inne nieco dźwięki dobierane specyficznie do wybieranego przez Ciebie celu. Metody i dźwięki „Hemi-Sync”® są opatentowanym znakiem międzynarodowym.

Album nagrań „Fala I – Odkrycie” – „Wave I – Discovery”

Jest to sześć ćwiczeń dla łatwego wchodzenia do głęboko relaksujących poziomów świadomości. Hemi Sync® i łagodne prowadzenie wspiera Twoje ćwiczenia zmierzające do badania własnego umysłu, w stanie Focus 10 , w którym umysł czuwa , a ciało fizyczne jest głęboko odprężone. Możesz uczyć się tutaj generować wysoko poziomowy stan energetyczny (wysoki poziom energii) w sobie i wokół siebie; usuwać przeszkadzające Ci myśli, lęki i obawy; używać snu jako naturalnych Wrót dla przechodzenia do innych stanów świadomości . Fala I kończy się Twoim twórczym eksperymentowaniem, używając wyuczonego dotychczas procesu . Ten Album obejmuje ćwiczenia:
1. Orientacja - Wprowadzenie do Focus 3
2. W Focus 10 – prowadzenie do stanu czuwającego umysłu i śpiącego
3. Zaawansowanie w Focus 10 – dla poszerzania postrzegania i uczenia się większej kontroli nad swoim umysłem i osobistą energią
4. Wypuść i Naładuj ponownie – dla odłączania od starych obaw i negatywnych, destrukcyjnych uczuć, emocji; większej kontroli nad sobą samym i swoim umysłem oraz absorbowania pozytywnej energii miłości
5. Badanie Snu - techniki dla badań podczas snu
6. Focus 10 – Swobodny Lot - eksperyment z wszystkimi procedurami , jakich uczyłeś się w Fali I

Album „Fala II – Próg” - „Wave II – Threshold”

To kontynuacja Twojej przygody i ćwiczenia , mające na celu wprowadzenie do Focus 12, do stanu poszerzonej świadomości , w którym masz możliwość stać się bardziej świadomym wewnętrznego bogactwa . Jest tutaj również nauka zastosowania Focus 12 dla rozwiązywania problemów, stopniowego programowania swojego życia i kierowania energią dla wspomagania własnego zdrowia i dokonywania badań. Ten album obejmuje ćwiczenia:
1. W Focus 12 – ćwiczenia dla osiągnięcia wysokoenergetycznego stanu poszerzonej świadomości.
2. Rozwiązywanie problemów – ćwiczenia dla otrzymywania twórczych odpowiedzi na pytania
3. Programowanie Jedno Miesięczne – dla pomocy w kreowaniu własnego życia wg własnych pragnień
4. Oddychanie Kolorami - skupianie umysłu i ciała na wspieraniu i pobudzaniu do leczenia i utrzymywania harmonii psychofizycznej.
5. Prętowe Narzędzie Energii – dla kierowania Twoją niefizyczną energią
6. Wprowadzenie do żywej Mapy Ciała – dla zrównoważenia i wzmocnienia ciała fizycznego.

Album „Fala III – Wolność” – „Wave III - Freedom”

Jesteś teraz gotów do fascynujących eksperymentów w kierowaniu nie fizyczną świadomością, spokojnie i komfortowo, dodając nowe „narzędzia” umysłowe, do tamtych, już opanowanych. Będziesz uczyć się osiągania dostępu do informacji takich, jakie będziesz sobie życzyć i projektowania sięgania Twoją świadomością do odległych miejsc, w pełni i bezpiecznie, z ufnością kontrolując ten proces.
1. „Lift Off” – „Wznieś się” - dokonuj łatwo i spokojnie niefizyczne doświadczenia.
2. „Remote Vieving” – „Zdalne Widzenie” – pomoc dla zdalnej percepcji, dla postrzegania na odległość
3. „Vectors” – „Wektory” – wprowadza punkty odniesienia tak, abyś nauczył się wychodzić i powracać czując kierunek; byś nauczył się bardziej kierować procesem
4. „Five Questions” – „Pięć Pytań” – nauka uzyskiwania odpowiedzi w celu zrozumienia swojej Totalnej Jaźni
5. „Energy Food” – „Pokarm Energetyczny” - absorbowanie energii kosmicznej
6. „First-Stage Separation” – „Pierwszy Etap Oddzielenia” – uczenie się badania świadomości niefizycznej, doświadczania swojej Jaźni poza środowiskiem ciała fizycznego.

Album „Fala IV – Przygoda” – „Wave IV – Adventure”

Album „Przygoda” uczy metody wpływania na Twój osobisty rozwój , dokonywania dalszych prób sięgania do innych wymiarów , oraz wysyłania i otrzymywania informacji do i z innych rzeczywistości. Wszystkie eksperymenty „DOW” wspierają wzbogacanie i rozjaśnianie tych przygód.
1.„One-Year Patterning” – „Modelowanie Jednego Roku” – nauka służąca pomocy w realizowaniu Twojej przyszłości według życzeń i marzeń
2. „Five Messages” – „Pięć Wiadomości” – dla uzyskiwania wglądu w Twoją Totalną Jaźń
3. „Free Flow 12” – „Swobodne Płynięcie (Lot) 12” – nauka dla uzyskania podłoża do unikalnego dokonania osobistej eksploracji
4. „NVC I” – Niewerbalna komunikacja I, język myślenia intuicyjnego, niezbędnego dla lepszego komunikowania się i rozumienia otrzymywanych informacji
5. „NVC II”- zaawansowanie w NVC, rozszerzanie postrzegania we wszystkich stanach Twojego istnienia
6. „Compoint 12” – „Punkt Zwrotny 12” - ustanowienie punktu odniesienia dla komunikacji z wyższą świadomością , nauka odkrycia stanu świadomości umożliwiającego komunikowanie się, kiedy będziesz tego potrzebował.

Album „Fala V – Eksploracja” – „Wave V – Exploring”

Te ćwiczenia służą pomocy w przejściu od nowego, zgłębionego stanu Focus 12 do stanu Focus 15. W tym nowym stanie świadomości, poza ograniczeniami pięciu fizycznych zmysłów, można kontaktować się ze źródłem swojej intuicji.
1. „Intro Focus 15” – „W Focus 15” – odkryj pełniejsze i efektywniejsze możliwości przeżyć
2. „Discovering Intuition” – „Odkrywanie Intuicji”
3. „Exploring Intuition” - „Eksploracja Intuicji”
4. „Intro Focus 15” – „W Focus 15”
5. „Mission 15 – Ekspanding Focus 15 Possibilities” – „Misja 15 – Ekspansja Możliwości w Focus 15”
6. „Eksploring Focus 15” – „Eksploracja Focus 15”

cdn.

zrodlo:
http://www.sm.fki.pl/inde...nie_mocy_umyslu
 
 
Elli 
Administrator


Dołączyła: 10 Sty 2010
Posty: 2045
Skąd: Przyszłości
Wysłany: 2010-01-26, 17:58   

Album „Fala VI – Odyseja” - „Wave VI –„Odyssey”

Rozpocznij odyseję coraz wspanialszego odkrywania siebie. Badaj królestwo świadomości i doskonal ją w przemieszczaniu do wymiarów poza fizyczną rzeczywistością czasu i przestrzeni. Ten Album - to nowość w tym zestawie nagrań. Zawarto tutaj program wyższego stopnia Warsztatów prowadzonych przez R. A. Monroe. Dokonano tego już po jego trwałym odejściu w inne światy, toteż słychać tutaj głos Laurie Monroe.
1.„Seasing Locale 1” – „Odczuwanie Miejsca 1” – Osobliwe odkrywanie siebie w Focus 12, podczas gdy jesteś wprowadzany w Twoją własną energię (w Ciebie energetycznego).
2.„Expansion in Locale 1” – „Ekspansja w Miejscu 1” – otrzymujesz tutaj pomoc dla udoskonalonego badania w Miejscu 1
3.„Point of Depature” – „Punkt Wyjściowy” – nauka dla osiągnięcia biegłości w przemieszczaniu się Twojej świadomości z poszerzonej energii własnego ciała (Ciebie jako Ja energetycznego)
4.„Nonphysical Friends” – „Niefizyczni Przyjaciele” – zakłada ufność w otwarciu na osobiste kontakty z przyjaciółmi z innych wymiarów rzeczywistości
5.„Intro Focus 21” – „W Focus 21” – pomoc w przechodzeniu przez różne stany świadomości
6.„Free Flow Journey in Focus 21” – „Wolność w Płynięciu i Podróży do Focus 21” – nauka projektowania wchodzenia Twojej świadomości do Focus 21 i dalej.

Każdy album obejmuje 6 ćwiczeń na 6 taśmach lub 3 płytach CD.

DLACZEGO TYLE STOPNI PROGRAMU? CZY NIE JEST MOŻLIWY PROGRAM KRÓTKI DLA OBE?

Stwórczy program wielopoziomowego rozwoju zakłada wszechstronny rozwój człowieka, zarówno pod względem rozwoju pracy umysłu, intelektualnym, jak emocjonalnym i etycznym. Ważne jest, aby doświadczenia OBE były planowane, kierunkowe, przynosiły radość i poczucie bezpieczeństwa, a także by człowiek miał stopniowo większą możliwość nawiązania kontaktu z coraz to bardziej rozwiniętymi Istotami i mógł dotrzeć do coraz to nowych miejsc. Istotne jest również , by nasze umysły miały mocniej niż dotychczas ukierunkowane, w pełni świadome działanie, również po tym fizycznym życiu, kiedy to część ludzi, którzy odchodzą z tego fizycznego świata przesypia czy śni TAM przez wiele lat,, zupełnie niepotrzebnie. Do takiego rozwoju zmierzają programy Hemi-Sync®. Dlatego też korzystnie jest dobrze opanować, poćwiczyć przez jakiś czas z pomocą każdego Albumu.

* Opisana w pierwszej książce próby metody na OBE były opracowywane przez Roberta Monroe, na początku jego działalności, w latach 40-tych i okazały się później zbyt trudne i nieskuteczne dla innych ludzi. Dlatego Robert Monroe wypracował znacznie skuteczniejsze metody, mające jednocześnie korzystny wpływ na ewolucję pracy i panowanie nad umysłem, i zawarł je w swoich programach „DOW” na kasetach i płytach CD. Program jest długi ze względu na konieczny tutaj rozwój pracy umysłu, akceptacji siebie, poczucia bezpieczeństwa, a także na to, iż trzeba dłuższej pracy, by dotrzeć do świadomych, kontrolowanych i kierowanych podróży poza ramy fizycznego Świata. Mimo, iż całość krok po kroku prowadzi do nauki większego wykorzystania umysłu i OBE, niejako równoległym torem, pomaga również w osiąganiu innych umiejętności..

LIFE SPAN™

Informacja o Programie Hemi-Sync"® - "Going Home" - "Powrót do Domu".
Developed by The Monroe Institute

Jest on zawarty w dwóch Albumach 6-kasetowych:
Album I „GH-SUBJECT” - „PODMIOT” - 12 ćwiczeń, dźwięki Hemi-Sync®.+ prowadzenie werbalne.
Album II „GH-Support” – „Wsparcie” - 12 ćwiczeń

Elisabet Kubler Ross, znany w świecie autorytet od spraw śmierci i umierania i Charles Tart, sławny badacz odmiennych stanów świadomości, współpracował z Robertem Monroe, tworząc tę niezrównaną okazję, dla osobistego wzrostu i poszerzania świadomości. Te ćwiczenia pomagają w przenoszeniu się w dal, wzdłuż continuum świadomości dla doświadczania niezależności od ciała fizycznego. Te wynagradzające podróże odkrywcze pomagają w poznaniu, że nie trzeba bać się śmierci. Pomagają także przeanalizować niedokończone interesy, tak, byś mógł (mogła) żyć bardziej w pełni, w tej chwili. Są one szczególnie wartościowe dla Osoby przewlekle chorej, czy dla kogoś w stanie zagrożonego życia i dla Osoby opiekującej się chorym.

Dla pozostałych Osób, które wybierają ćwiczenia z tym Programem, korzystnie jest w miarę możliwości, odbyć w pierwszej kolejności, ćwiczenia przynajmniej z Albumem I DOW, dla rozwoju subtelnego i precyzyjnego sterowania umysłem, tak aby później łatwiej, bezpiecznie i w sposób w pełni świadomy, i kierowany, sięgać do wspaniałych podróży w OBE, czy innych celów tzw. psi. Nie ma przeciwwskazań, by z Albumem I ćwiczyła Osoba chora. Ze względu na jej chorobę, dla zwiększenia komfortu ćwiczeń oraz zmniejszenia ponoszonych kosztów, w programie „Going Home” podaje się program skrócony, w porównaniu do całego programu DOW.

Oto tytuły nagrań w Albumie GH „Subject” - „Podmiot”:
Mind Awake/ Body Asleep - Umysł Czuwa/Ciało Śpi ,
Flying Free - Swobodne Latanie ,
Remove and Release - Usuń ( negatywne emocje) i Uwolnij,
Edge of Here and Now - Krawędź Tutaj i Teraz,
Touring Interstate - Turystyka Międzystanowa,
Moment of Revelation – Moment Objawienia,
Right of Passage - Poprawne Przejście (Przeprawa),
Homecoming - Powrót do Domu, Freedom Flihgt - Wolność Lotu,
Return to Revelation Powrót do Objawienia,
Relocation Theme - Temat Przejścia;

Program w Albumie „Wsparcie” zawiera podobne elementy i jest przeznaczony dla Opiekuna Osoby Chorej.

Od Roberta Monroe: „Going Home – Powrót do Domu jest najszczególniejszym rezultatem ostatniego projektu LIFE SPAN™ - ROZCIĄGŁOŚĆ ŻYCIA zatytułowanego LIFELINE - LINA RATUNKOWA. Program ten był próbą rozwiązywania problemów osobistych - atak raka u mojej żony Nancy . Czułem, że potrzebuję 'asekuracji od śmierci', gwarancji, że będziemy mogli być razem wszędzie, w każdym miejscu.”

SZLAKIEM FOCUS DO OTWARCIA WRÓT

Robert Allan Monroe z pewnością był fenomenem. Dane mu było doświadczać tysiące razy mistyczne przeżycie, które nazwał w skrócie OOBE. Chociaż na przestrzeni dziejów było ono znane we wszystkich chyba kulturach, szczególnie na Dalekim Wschodzie, a opisy tego doznania przetrwały do dzisiaj w formie tak pisemnej, jak i słownej, owo określenie „OOBE” używane jest najczęściej i to nie tylko w literaturze ezoterycznej. Jednak o wiele większy wkład, niż tylko wprowadzenie tego terminu, wniósł Monroe do świata ezoteryki (i nauki). Fakt, iż utworzony przez Monroe’a Instytut badawczy, przez ponad 40 lat opracowuje i doskonali super pomoc do ćwiczenia się w panowaniu nad falami mózgowymi, w postaci dźwięków Hemi-Sync®, ustanawia markę Monroe’a na polu nauki. Wróćmy jednak na teren bardziej tajemniczy, a dobrze znany Robertowi Monroe - doświadczenia poza fizycznym ciałem.
Na początku Monroe sam obserwował i analizował swoje doświadczenia. Nabrawszy pewności, że nie są to objawy choroby, utworzył grupę badawczą, która pod jego przewodnictwem gromadziła dane na temat OOBE: w jakich warunkach występuje, u kogo, jakie towarzyszą temu zmiany, jakiemu celowi może służyć, itd. Prowadzone obserwacje dają częściową odpowiedź; wiadomo, że OOBE przydarza się w specyficznym stanie umysłu, któremu towarzyszy emisja określonych fal mózgowych. Reakcje fizjologiczne są podobne jak podczas snu, lecz umysł jest całkowicie przytomny i aktywny. Zazwyczaj zachowuje się kompletną pamięć tego, co przeżywało się „na jawie”. Również wszelkie działania, czy podejmowanie decyzji są niemal identyczne z tymi „na jawie”, choć niekiedy można zauważyć różnice. Z obserwacji nie wynika, by istniały jakieś np. wrodzone predyspozycje do OOBE, chyba, że za taką uznamy skłonność do medytacji i panowanie nad swoimi odruchami. OOBE nie wywołuje też żadnych zmian fizjologicznych. Może natomiast przyczyniać się do zmian w widzeniu kwestii duchowych, lecz zazwyczaj „zmiany” te stanowią uzupełnienie w wyznawanym poglądzie (z wyjątkiem dziedzin ortodoksyjnych).

Człowiekowi Zachodu, trudno odpowiedzieć na pytanie, czym naprawdę jest zjawisko OOBE? Czym jest To, co opuszcza ciało fizyczne i Gdzie się udaje? Cóż, przy pewnej dozie wrażliwości można również zdumieć się istnieniem świata fizycznego (czym on właściwie jest, dlaczego go postrzegamy i czym jest nasze postrzeganie?).
Prof. Charles Tart - wybitny światowy autorytet zajmujący się badaniem świadomości, powiedział kiedyś, iż daje się zauważyć, że OOBE wytwarza przekonanie o ciągłości lub sensie życia, nawet jeśli było to jednorazowe doznanie i cel ten można uznać ponad wszystkie inne, które można osiągnąć poprzez OOBE.

Mając na uwadze ludzką potrzebę rozwoju samoświadomości na różnych płaszczyznach istnienia, Robert Monroe ze swoją ekipą opracował program zwany „Gateway Experience” czyli „Doświadczanie Otwarcia Wrót” (DOW).

Czym jest DOW ?

DOW to zestaw ćwiczeń działający w oparciu o dwie składowe: 1/ wywołanie wzoru fal mózgowych, jakie wydzielane są przez mózg w stanie, do którego się dąży i 2/ zapoznanie się z działaniem umysłu w stanach świadomości różnych od jawy, co ułatwiają elementy ćwiczeń. Nazwa, jaka została przypisana programowi wzięła się stąd, iż stwarza on możliwość eksploracji tej sfery, która leży poza możliwością poznawania za pomocą pięciu fizycznych zmysłów. Sfera Niefizyczna, o której jest tutaj mowa oraz zjawiska z nią związane, manifestują się najczęściej w stanach umysłu, które ze względu na swoją specyfikę przypominają stan leżący pomiędzy snem, a czuwaniem. Takie zjawiska, jak postrzeganie pozazmysłowe, widzenie w czasie, OOBE itp., występują prawie zawsze w tym specyficznym stanie świadomości. Ponieważ dźwięki Hemi-Sync® przyczyniają się do wywołania fal mózgowych odpowiadających różnym stanom umysłu, stanowią doskonałą pomoc w ćwiczeniu i osiąganiu tych stanów. Robert Allan Monroe w swojej książce: „ Najdalsza Podróż” pisze , iż DOW jest to program stopniowego przyswajania metod przesunięć fazy ludzkiej świadomości. Otwieranie Wrót jest więc procesem powolnego wchodzenia w rzeczywistość niefizyczną, z zachowaniem pełnej kontroli własnej nad tym procesem.

Jakiemu celowi może służyć DOW?

DOW służyć może osiąganiu kilku celów. Jednak celem głównym jest pomoc w eksploracji własnej Jaźni i wszystkiego, co ją otacza, po to, by pozbyć się wrodzonych obaw przed nieznanym. Dopiero wtedy, gdy zostanie osiągnięty stan, w którym ćwiczący czuje chęć do dalszej eksploracji, do zatapiania się jeszcze bardziej w głąb siebie, odczuwając przy tym swobodę działania i nie obawia się, że stanie mu się coś złego (ten stan nazwano Focus 10), pojawia się u niego możliwość „pogłębienia” tego stanu. Innymi słowy: można wtedy przesunąć percepcję nieco dalej od fizyczności, a nawet do całkowitego wyłączenia zmysłów fizycznych (do tzw. Focus 21). Cel główny jest więc zarazem pierwszym krokiem, który powinien zostać osiągnięty, gdyż inaczej nie ma możliwości głębszej eksploracji, a tym samym świadomego i skutecznego działania - nazwijmy to - na innym poziomie. Ponieważ poza celem głównym istnieje możliwość realizacji swoich osobistych dążeń, a mogą one być bardzo różne, dlatego wymienię tylko kilka: uzdrawiające oddziaływanie – możliwe już w Focus 10 i 12; uruchamianie zdolności twórczych - w F.12 i 15; wyławianie pomysłów - w F.12 i 15; kontakt z tzw. innymi systemami energetycznymi - w F. 12, 15 i 21), eksperymenty telepatyczne (w F. 10, 12, 15, 21); przebywanie poza ciałem - wyłącznie od F 21.

Konstrukcja programu.

Rozpoczynając ćwiczenie z DOW dana osoba znajduje się w stanie czuwania i jest ten stan nazwany C1 (od consciousness – świadomość). Od tego momentu podąża do Focus 10, czyli stanu, w którym uczy się eksploracji obszaru umysłowego. Jest to stan, z którego bardzo łatwo można powrócić do C1, gdyż wciąż jest się blisko osiągnięcia percepcji fizycznej. Osiągnięcie Focus 10 charakteryzuje się wrażeniem zniekształcenia kończyn ciała fizycznego, całego ciała, lub też odczuciem, że ciało znajduje się w innej pozycji niż na początku. Występuje niekiedy zanik częściowy, lub całościowy odczuwania ciała fizycznego, czy też doznania kinestetyczne, np. kołysanie. Organizm znajduje się w stanie relaksu. Znikają napięcia psychiczne. Dążąc do wytyczonego celu, korzystnie jest nie zwracać zbytnio uwagi na takie doznania. Celem Focus 10 jest poznawanie wspomnianego środowiska umysłowego – zgodnie z poleceniami w ćwiczeniu. R. Monroe o Focus 10 pisze: rozpoczyna się wtedy obiektywna percepcja w energii Pola M. Opanowanie Focus 10 i chęć do następnego kroku bez obaw, wydaje się być czynnikiem warunkującym dalsze osiągnięcia.

Następnym stanem, do którego podąża ćwiczący, to Focus 12. Między F10, a F12 różnica może wydawać się niewyraźna, gdyż często balansuje się pomiędzy tymi stanami. Ćwiczący poprzez wykonywanie różnych czynności mentalnych obserwuje, jak działa jego umysł „Tam”. Zauważa, że nie ma ograniczeń. Jeśli jednak dostrzeże je, uczy się panować nad nimi, rozwija nowe zdolności i korzysta z wielu możliwości. Warto wiedzieć, że to w F12 ćwiczący uczy się obserwacji owej materii mentalnej (myśli, emocji), która przejawia się w tym środowisku pod postacią różnych wzorów, wizji, czy dźwięków i w tym to stanie postępuje w przyswajaniu specyficznego języka symboli. Focus 12 charakteryzuje się tym, że mniejszą uwagę przywiązuje się do ciała fizycznego i do bodźców, które dopływają za jego pośrednictwem do umysłu, większą natomiast do dalszego przemieszczania percepcji w energię Pola M.

Focus 15 – to kolejny etap. Po dobrym zapoznaniu się z funkcjonowaniem własnego umysłu i opanowaniu percepcji w Focus 12, użytkownik DOW prowadzony jest do momentu, w którym pojawi się możliwość zaobserwowania samego Pola M. Stan ten często pozostaje niezauważalny przez użytkownika, jednak stanowi on ważne narzędzie, zwłaszcza, gdy ma się na celu osiągnięcie jako takiej biegłości w panowaniu nad energią Pola M, nad własnym umysłem, kreowaniem wzorców i przechodzeniem z jednego stanu do drugiego. Gdy dobrze zostanie przyswojony Focus 15, można zauważyć, że wyłączenie zmysłów fizycznych i przestawienie percepcji na „Tam”, jest sprawą dość prostą.

Focus 21 - gdy postrzeganie za pomocą pięciu fizycznych zmysłów zostaje wyłączone, a ćwiczący nie zasypia lecz zachowuje całkowitą przytomność umysłu. Jest to stan, w którym odbiór bodźców płynących z ciała fizycznego do świadomości wygląda podobnie, jak podczas snu. W zależności od siły i rodzaju mogą one być odczuwalne mniej lub bardziej, czy też w sposób zniekształcony. Jest możliwość zredukowania odbioru wrażeń zmysłowych do minimum, lub pozostawienie aktywnego jednego tylko receptora. Zbyt duże uaktywnienie zmysłów, (szczególnie dotyku), może spowodować przywrócenie do stanu F10, a nawet C1. Ćwiczący ze słuchawkami na uszach odbierają głos prowadzącego, jakby znajdował się on w ich głowie. Takie odczucie jest czymś zupełnie innym od sytuacji, w której słyszy się dźwięki docierające do uszu z otoczenia. Focus 21 jest stanem całkowitego uwolnienia od ciała fizycznego, dającym możliwość swobodnego poruszania się niczym w stanie nieważkości, przy zachowaniu pełnej świadomości. W zależności od stopnia dostrojenia, można wyłączyć nawet całkowicie odbiór bodźców z ciała fizycznego, podróżując, jak się zdaje - bez ograniczeń, po bezkresach nieznanych Światów.
Możliwe, że szamani kultur nazywanych prymitywnymi osiągali ten stan właśnie, stosując często bardzo drastyczne, a nawet niebezpieczne środki. Obecnie istnieją różne techniki umożliwiające dojście do tego stanu. Technika opracowana w Instytucie Monroe, jest narzędziem bezpiecznym, opracowanym przez specjalistów, badaczy ludzkiego umysłu. Pomaga w procesie przechodzenia przez poszczególne etapy, bardzo istotne dla tych, którzy podążają do osiągnięcia samoświadomości na innych poziomach funkcjonowania umysłu. Co ważne – proces ten, pozostaje cały czas pod pełną kontrolą ćwiczącego.

Ćwicząc z DOW można zaobserwować przechodzenie przez pewne etapy, które luźno tylko odpowiadają stanom Focus.

1 2 3 4
nauka stanu między
jawą, a snem, poprzez:
relaks, medytację, kontemplację, ćwiczenia wizualizacyjne. ==> wgląd ==> Eksploracja umysłu,
Pogłębianie stanu na granicy snu. Uczenie się "języka" symboli i doznań. ==> Rozpoznanie energii.
Od tego momentu jest możliwe w pełni świadome kierowanie energią.

Focus 10
Focus 12 i 15
Focus 21

Przystępując do realizacji ćwiczeń, należy pamiętać, że efekty pracy nad sobą pojawią się pod warunkiem właściwego wykonywania wszystkiego, co należy do etapu 1. Zarówno etap 1, jak i wszystko co po nim następuje, nie jest samym tylko wykonywaniem pewnych ćwiczeń. Jest to określony styl życia, polegający przede wszystkim na utrzymywaniu higieny umysłowej, emocjonalnej, fizycznej oraz na obserwowaniu swoich reakcji i uczeniu się panowania nad nimi. Dotyczy to odruchów cielesnych, jak też myśli i odczuć. Jeśli chodzi o „ćwiczenia” wymienione pod etapem 1, wykonuje się je w celu: a) uintensywniania wypracowywanych stanów umysłu; b) uspokojenia umysłu w takim stopniu, by obserwacja i eksploracja Pola Informacyjnego przebiegała w stanie niezmąconym bodźcami fizycznymi.

Efektem wspomnianego wyżej sposobu życia jest wgląd. Jest to stan umysłu, w którym człowiek ma umocnione poczucie siebie, jego zachowania nie są wtedy mechaniczne, instynktowe, wie jakie jest podłoże danej reakcji. Można by powiedzieć, że człowiek w znajdujący się w stanie wglądu, niejako zaistniał jako samoświadoma, panująca nad sobą jednostka. Etap 2 charakteryzuje coś szczególnego: a) umiejętność odróżnienia podczas ćwiczeń telepatycznych (np. NVC – niewerbalna komunikacja), czy dana myśl pojawiająca się w umyśle to wytwór własny, czy też nie. Zdolność ta jest przez ćwiczącego rozwijana. b) zadowolenie i poczucie radości wynikające z poczucia istnienia.
Etap 2 to stan progowy, od którego zaczyna się pogłębianie tego stanu, dalsza eksploracja i nauka NVC – niewerbalnej komunikacji. Począwszy od tego momentu progowego, jako uboczny efekt, bardzo często pojawia się świadome śnienie, lub OBE. Pełna kontrola nad tymi zjawiskami, zwłaszcza nad OBE jest możliwa do osiągnięcia dopiero w etapie 4, kiedy to ćwiczący uczy się zmieniać stan świadomości na żądanie.

Istnieje wiele teorii i hipotez naukowych i ezoterycznych omawiających ludzki umysł i świadomość. Robert Monroe wiedział o tym bardzo dobrze, dlatego na początku jednego z ćwiczeń mówi: „Pytaniem jest, czy jesteś czymś więcej, niż tylko ciałem fizycznym.

Interesującym pytaniem jest: O ile więcej? W cokolwiek wierzysz, rozważ możliwość, że jesteś Kimś więcej, znacznie więcej, niż możesz sobie wyobrazić, czy marzyć”.
Niektórzy mogą Ci o tym opowiadać, możesz o tym przeczytać, czy wierzyć, jednak to nie wystarcza. Dlatego istotna jest realizacja ćwiczeń, by zdobyć o tym wiedzę poprzez poznanie”.

BAZA POJĘĆ

POLE INFORMACYJNE - „POLE M” – „Płaszczyzna” życia umysłowego (psychicznego) form samoświadomych, jak i nieświadomych siebie.
ENERGIA POLA M – energia tworząca to Pole
UMYSŁ – fragment Pola Informacyjnego; zorganizowana energia Pola M.

OBSERWATOR /Jednostka Mentalna/ - samoświadomość; część umysłu świadoma siebie i otoczenia, mogąca kierować procesami zachodzącymi w jej środowisku, czyli w Polu Informacyjnym.
SFERA UMYSŁOWA – najbliższe dla percepcji obserwatora otoczenie w Polu Informacyjnym; fragment tego Pola, zawierający wytwory świadomych i nieświadomych działań naszych umysłów. Mogą znajdować się tam również informacje pochodzące z innych umysłów ludzkich lub od innych form inteligencji. Te ostatnie odbierane podczas ćwiczeń mogą być czasem zupełnie niezrozumiałe przez ćwiczącego lub zniekształcone po przejściu przez jego własny aparat percepcyjny. Nabyte w ciągu życia ograniczenia typu „tak jest i inaczej być nie może”, wyraźnie uniemożliwiają przyjęcie i zrozumienie nieznanej koncepcji.

WGLĄD – stan umysłu, w którym Obserwator staje się świadomy istnienia swojego środowiska „Tam” i ma możliwość odróżnienia wytworów własnych od obcych, w swojej Sferze Umysłowej.
PRZESUNIĘCIE FAZY ŚWIADOMOŚCI – pojęcie opierające się na teorii istnienia Pola informacyjnego i założeniu, że świadomość obejmuje pełny zakres fazowy tego Pola, tzw. kontinuum, a Obserwator stanowi niewielki wycinek tego kontinuum. Oznacza ono, iż istnieje możliwość dostrojenia Obserwatora, dostrojenia jego percepcji do określonej fazy Pola M. Wg tej teorii nasze postrzeganie świata fizycznego, oznacza, że w chwili gdy postrzegamy go, jesteśmy w zgodności fazowej z nim, jako pewną strukturą Pola M.

INNE SYSTEMY ENERGETYCZNE – struktury Pola M znajdujące się bliżej lub dalej fazy świata fizycznego. Pełny kontakt z nimi, tzn. kontakt podobny do tego jaki mamy ze światem fizycznym, jest możliwy po przekroczeniu poziomu Focus 21 (OOBE)Poziomy 10, 12 i 15 dają jedynie możliwość wymiany informacji z nimi.
FOCUS – to stan skupienia umysłu różny od jawy, w którym ćwiczący zachowuje jednak całkowitą przytomność.

Zbliżenie.

Niekiedy ludzie, którzy nie mieli jeszcze kontaktu z programem „DOW”, zadają pytania: „Czy nie ma jakiegoś szybkiego sposobu na O.O.B.E.? Program obejmuje 7 stopni i dochodzenie do różnych umiejętności, jak uwalnianie od stresów, kontakt z Jaźnią, sterowanie umysłem i energią, zdalne widzenie, a jednocześnie całość zmierza do rozwoju pracy umysłu, przechodzenia przez różne, zdrowe stany świadomości, aż do OOBE. Jest bardzo bogaty w treść. Również każde nagranie zawiera dźwięki odpowiednio dostosowane do zamierzonego tam celu.
Osoby bardziej wtajemniczone, po długich praktykach wypracowują osobiście, wyłącznie na swój użytek, sposoby na szybkie O.B.E. Jednak te sposoby są bezpieczne i pomocne tylko dla nich (czy dla nas), gdy panują już one dobrze nad własnym umysłem i świadomością, a także nie mają lęków przed takimi doświadczeniami. W programie DOW nie chodzi o to, by wyjść tylko poza ramy ciała fizycznego i ujrzeć je, czy też polecieć gdzieś przypadkowo, ale by mocno rozwijać funkcjonowanie umysłu, a następnie nauczyć się podróżowania, eksploracji umysłu i wszechświata, kontaktu z Jaźnią, w sposób bezpieczny, swobodny, radosny, kontrolowany, planowany i kierunkowy. Takimi doświadczeniami cieszą się badacze wieloletni, wówczas , gdy cechują się pokorą i miłością względem Stwórcy, życzliwością dla Świata., dążeniem do samodoskonalenia i wielopoziomowego rozwoju.

W dążeniu do tych i innych umiejętności, bardzo ważne jest również, aby zadbać o własne zdrowie psychofizyczne, by najpierw utworzyć w swojej psychice mocny fundament, przez nauczenie się właściwego panowania i sterowania własnym umysłem, a także dbania o harmonię psychofizyczną, eliminowania chaosu myśli, umacnianie swojej psychiki tak, by swobodnie odróżniać później własne wyobrażenia czy urojenia (które zdarzają się pewnemu procentowi Uczestników Warsztatów Psychotronicznych), „sny paradoksalne”, nieświadome, od OBE, jasnych snów czy świadomego, kierunkowego, zdalnego widzenia. Specjaliści – psychiatrzy, psychologowie i lekarze zadbali o to, by program obejmował również takie stopniowe opanowywanie własnego umysłu.

Rozwojowi pracy umysłu i umacnianiu swojej psychiki oraz zdrowia, jak i doskonaleniu jakości życia, służą również wszystkie pozostałe programy i nagrania Instytutu Monroe: Hemi-Sync®: Metamusic; Mind Food; Human Plus; Postępuj w Przyśpieszonej Nauce; Wspieranie Odzyskiwania Zdrowia; Otwórz Serce czy Będąc Uczniem Długiego Życia. Metody i dźwięki „Hemi-Sync”® zostały przebadane w placówkach naukowych i opatrzone ochroną patentową.

Oczywiście nie trzeba korzystać ze wszystkiego jednocześnie. Prosimy wybierać to, co indywidualnie najkorzystniejsze. Również .... całe życie przed Państwem.

Im więcej OBE, tym więcej harmonii, tym więcej radości, ale i tym więcej pytań i potrzeby badań. Potrzeba badań wieloletnich, by ludzkość (my oczywiście też) mogła wiedzieć więcej. Jednocześnie, nikt nikomu nie jest w stanie zdać relacji tak, by słuchający mógł być pewien nowej wiedzy. Nie ma jeszcze sposobu na udowodnienie tego innym. Jeśli jesteś ciekaw, jedyną drogą dla poznania prawdy mogą być osobiste ćwiczenia, eksploracje i badania. Ponieważ tylko Ty sam możesz zdobywać nowe doświadczenia, stopniowo, w miarę, jak jesteś przygotowywany na kolejną nowość. Podobnie, jak dziecko nie może dowiedzieć się zbyt wiele naraz, ale powoli, krok po kroku uczy się nowości. Niektórzy ludzie mówią, po co mam osobiście ćwiczyć, kiedy już opisano to, jak TAM jest. Mogę w to, po prostu, wierzyć i już. Oczywiście, to Twoja sprawa, czy chcesz tego doświadczać. Z drugiej strony, być może nauczenie się ćwiczenia swojej świadomości i jej czuwania by i tam nie spać, jest jedyną szansą? Skoro przypadek OBE relacjonują już miliony ludzi na Świecie, może jest to kolejny krok w zadanym nam ćwiczeniu naszego umysłu? Badacze OBE dostrzegają ważność takich kwestii. Może właśnie Wasze OBE przyczyni się do tego, że zaczną zanikać wojny, częste na tle religijnym. Wszyscy tworzymy tę rzeczywistość.

Na Świecie relacjonuje pisemnie o pięknych przeżyciach OBE ponad 2,5 mln ludzi. Badania snu w The Monroe Institute, a teraz również - w Instytucie Badań Umysłu, wykazują, że Osoby, które nigdy przedtem nie pamiętały OBE, obudzone w odpowiednim momencie snu, relacjonują o powrocie z OBE. Oznacza to, że jest to normalne zjawisko, lecz nieuświadomione i nie pamiętane.KONIEC

zrodlo:
http://www.sm.fki.pl/inde...nie_mocy_umyslu
 
 
Dreamcatcher
[Usunięty]

Wysłany: 2010-02-24, 16:25   

ten a mielibyście jakieś teksty do przetłumaczenia z angielskiego? nic nie obiecuję ale coś kiedyś się może uda zdziałać
 
 
Elli 
Administrator


Dołączyła: 10 Sty 2010
Posty: 2045
Skąd: Przyszłości
Wysłany: 2010-03-11, 23:43   

nie rozumiem pytania :D
 
 
Elli 
Administrator


Dołączyła: 10 Sty 2010
Posty: 2045
Skąd: Przyszłości
Wysłany: 2010-03-11, 23:43   

 
 
madxx75
[Usunięty]

Wysłany: 2010-10-22, 08:11   

Tak się zastanawiam jeżeli powiedzmy 10% mózgu jest jako tako przebadane i trochę znane przez naukowców to co z pozostałymi 90%?
Tak sobie myślę że nasze odczuwanie np. zimna na powietrzu jest tylko naszym subiektywnym odczuciem, wyuczonym przez ciało.Ale to że posiadam ciało fizyczne nie znaczy że nim jestem (nie zgadzam się z Monroe że nie jesteśmy tylko ciałem fizycznym)A zatem co można zrobić by to przeskoczyć?Tzn chodzi mi o to że np. jest mróz na dworze a ja wychodzę sobie w krótkim rękawku i czuje się wspaniale jakby była temperatura 22 stopnie C, albo wkładam ręce do ognia i nic się nie dzieje :-D Czy ktoś z Was zastanawiał się nad tym?[/b]
 
 
VVii 


Dołączyła: 11 Sty 2010
Posty: 850
Skąd: Karpacz
Wysłany: 2010-10-22, 13:03   

Po pierwsze - to że przebadano tylko 10% mózgu jest mitem. Nie umiem teraz przytoczyć dlaczego jest to mit, bo zbyt dawno czytałam na ten temat.

Po drugie, aby przeskoczyć fizyczność, należy posłużyć się umysłem, nie zaś mózgiem. Mózg jest tylko sformalizowaną tkanką, która ma swoje zadanie w tym świecie. Aby posłużyć się umysłem w tak efektywny sposób musiałbyś być co najmniej buddą (może bodhisatwą - takie wcześniejsze wcielenie buddy).

Po trzecie jest możliwość zapanowania nad ciałem - oparcie się zimnu, czy nawet gorącu. Łatwiej mrozowi niż ogniu. Ogień pochłania to co napotka na swej drodze - jego bezwarunkowa miłość do wszystkiego (choć może nie wszystko kocha jednakowo mocno, ale się stara) czyni z ognia niemal boga, z którym trudno wygrać jeśli nie jest się innym bogiem. Trochę fantazjuję, ale chodzi mi o to, że jeśli coś jest fizyczne, podda się fizyce prędzej czy później. Trochę później organizm poddaje się zimnu. Jest koleś, który przekracza granice wytrzymałości w tym zagadnieniu. Nazwiska i imienia nie pamiętam. Pamiętam za to jak pokazywali, że potrafi bardzooooo długo siedzieć w wannie wypełnionej lodem - badają to nawet naukowcy i zachodzą w głowę jak to możliwe. Sam badany gada coś pokrętnie o tym jak to panuje nad myślami czy czymś, ale jak się na niego patrzy jak to robi, to ewidentnie koleś medytuje i nawet o tym nie wie. Podobnie jest gdy biega na golasa (nie no, w samych gaciach) po zaśnieżonych i mroźnych terenach. Ponownie badany, daje rade tak biec bardzo długo, jego organizm potrafi ekstremalnie regulować temperaturę ciała, jednak w końcu też się poddaje i stopy zaczynają odmawiać mu posłuszeństwa (jeśli dobrze pamiętam już zdążył odmrozić sobie palce stóp, ale nadal jakoś funkcjonują).
Jak wiemy są ludzie co łażą po węglikach rozgrzanych. Da się i z mrozem i z gorącem, ale na dłuższą metę w końcu ci "bogowie" fizyki wygrywają z tym co jest fizyczne a zatem z ciałem i cielesnym mózgiem. Można zablokować sygnały dochodzące do mózgu i nie odczuwać przez jakiś czas tego jak ciało walczy z ogniem i mrozem, ale w końcu się podda.

Tylko umysł jest w stanie pokonać fizyczność, lecz wtedy cielesna powłoka przestaje mu być potrzebna. Przenosi się tam, gdzie chadzają tylko prawdziwi bogowie.

Madxx75 - dobrze przeczytałam, że nie zgadzasz się z Monroe, iż jesteśmy czymś więcej niż fizycznym ciałem, czy może ci się paluszki poplątały i miałeś napisać że się zgadzasz. Proszę, oświeć mnie:)
_________________
cokolwiek powiem w jakiejkolwiek sprawie, będzie to zawsze jedynie czubek góry lodowej

moje obrazy na http://mandalaja.blogspot.com/

"- Czy to się dzieje naprawdę, czy tylko w mojej głowie?
- To jest w twojej głowie, ale czy to znaczy, że nie jest prawdziwe?"
 
 
madxx75
[Usunięty]

Wysłany: 2010-10-22, 13:35   

Ten gość o którym piszesz to Bear Grylls :-?

No nie wiem jak to było z moimi paluszkami :mrgreen:
Uważam że człowiek nie jest w ogóle ciałem fizycznym mimo że je posiada.Wiem że trudno jest nie utożsamiać się z ciałem fizycznym ale często taką mantrę mam w głowie: nie jestem swoim ciałem fizycznym, nie jestem swoim umysłem :-D Natomiast Monroe twierdzi że nie jesteśmy tylko ciałem fizycznym, więc jest tu zasadnicza różnica gdyż takie stwierdzenie sugeruje że on utożsamia się jednak z ciałem fizycznym.To właśnie miałem na myśli ;-)
 
 
VVii 


Dołączyła: 11 Sty 2010
Posty: 850
Skąd: Karpacz
Wysłany: 2010-10-22, 15:51   

Tak różnica jest, ale jednak używasz ciała fizycznego przez jakiś czas i nie uchodzi uwadze, że po coś w to fizyczne ciało weszliśmy, więc w pewnym sensie w danej chwili jest dla duszy czymś integralnym
_________________
cokolwiek powiem w jakiejkolwiek sprawie, będzie to zawsze jedynie czubek góry lodowej

moje obrazy na http://mandalaja.blogspot.com/

"- Czy to się dzieje naprawdę, czy tylko w mojej głowie?
- To jest w twojej głowie, ale czy to znaczy, że nie jest prawdziwe?"
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,31 sekundy. Zapytań do SQL: 11